Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Nová evropská směrnice o službách stále neexistuje

17.10.2005
Navrhovaná směrnice má uzákonit to, co by mělo na území EU fungovat od doby, kdy na vnitřním trhu začaly platit čtyři svobody - pohybu zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Na jejím znění se však euroslanci stále neshodli.
Evropští poslanci rozhodnou hlasováním o budoucnosti návrhu nové směrnice o službách pravděpodobně až v lednu příštího roku. Parlamentní výbor pro vnitřní trh se nedohodl se zástupci tří frakcí Evropského parlamentu na snížení počtu přibližně šestnácti set pozměňovacích návrhů ke směrnici a na přijetí kompromisu v klíčových otázkách. Své návrhy musejí poslanci předložit tento týden znovu, ale projednávání ve výboru se tím prodlouží do 21. listopadu. Původně plánované parlamentní hlasování na konci října se neuskuteční.

Navrhovaná směrnice má uzákonit to, co by mělo na území Evropské unie fungovat od doby, kdy na vnitřním trhu začaly platit čtyři svobody - pohybu zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Směrnice má zakázat členským státům, aby poskytovatelům služeb z jiných zemí Unie kladly do cesty nedovolené překážky. Projednávání směrnice o službách se však vleče již několik let.

Největší spory vyvolává především snaha o zavedení pravidla země původu. Podle něj by se v budoucnosti firmy při poskytování služeb mohly řídit některými zákony členské země, v které mají sídlo, zatímco nyní musejí respektovat zákony státu, ve kterém plní zakázku. Nesouhlas zástupců stavebního průmyslu vyvolává ustanovení týkající se vysílání pracovníků. Původní návrh podle nich neumožňuje rychle a účinně kontrolovat dodržování základních pravidel vyslání, zejména vyplácení odpovídající mzdy a dodržování pracovní doby. Nejasné také je, jaké informace a v jaké podobě si budou muset členské státy o poskytovatelích služeb vyměňovat v rámci tzv. administrativní spolupráce. Poslanci se dále nemohou dohodnout na tom, zda by z působnosti směrnice neměly být vyňaty mimo jiné také veřejné služby, pro které platí tržní pravidla.