Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Průmyslová výroba v EU i eurozóně v květnu klesla

Euroskop, čtk, 14.07.2021

Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny se v květnu ve srovnání s předchozím měsícem snížila. Evropský statistický úřad Eurostat dnes uvedl, že v celé EU výroba klesla o 0,9 procenta a v zemích platících eurem o jedno procento. Meziročně však byla o více než pětinu vyšší.

Největší meziměsíční propad zaznamenala v EU produkce energie, a to o dvě procenta. Výroba zboží krátkodobé spotřeby se v květnu snížila o 1,7 procenta, kapitálového zboží o 1,6 procenta a polotovarů o 0,1 procenta. Naopak výroba zboží dlouhodobé spotřeby stoupla o 1,5 procenta. Podobný byl i vývoj v eurozóně, kde rovněž výroba zboží dlouhodobé spotřeby rostla.

Z jednotlivých členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, nejvíce klesla v meziměsíčním srovnání výroba v Rumunsku, o 8,5 procenta. V Řecku byla nižší o 4,7 procenta a v Irsku o 4,6 procenta. Naopak v Litvě výroba stoupla o 7,7 procenta, v Maďarsku o 3,4 procenta a Finsku o 2,2 procenta. V Česku se výroba snížila o 3,6 procenta.

V meziročním srovnání výroba v Unii vzrostla


V meziročním srovnání průmyslová výroba v EU stoupla o 21,2 procenta a v EU o 20,5 procenta. Produkce zboží dlouhodobé spotřeby v EU expandovala o 39,1 procenta, vyšší však byla i produkce kapitálového zboží, polotovarů, zboží krátkodobé spotřeby a energií. V květnu meziročně rostla výroba ve všech členských zemích, nejvíce pak v Maďarsku, o 40,3 procenta. O více než 30 procent se výroba zvýšila na Slovensku a v Polsku. V Česku byla vyšší o 25,3 procenta.

V loňském roce průmyslovou aktivitu v EU i eurozóně těžce zasáhla opatření proti šíření nemoci covid-19, která v květnu způsobila výrazný propad výroby v regionu. V květnu 2020 však také začaly členské země některá přísná omezení uvolňovat, což naopak přispělo k meziměsíčnímu zvýšení výroby.

Na počátku letošního roku Evropa zápolila s třetí vlnou koronavirové infekce a vlády mnoha zemí zavedly další uzávěry a jiná omezující opatření. Ekonomika EU i eurozóny se tak v prvním čtvrtletí vrátily zpět do recese. Tento měsíc však Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na 4,8 procenta z květnových 4,2 procenta.

Autor: Euroskop