Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Unie se přiblížila harmonizaci firemních daní

13.12.2005
Evropští poslanci schválili zprávu hospodářského a měnového výboru, která doporučuje zavedení společného daňového základu firem.

Myšlenka společného daňového základu firem ve členských zemích Evropské unie má šanci na schválení. Evropští poslanci v úterý totiž schválili zprávu hospodářského a měnového výboru, která harmonizaci doporučuje a argumentuje vysokými náklady, které firmám vyplývají ze současných 25 různých daňových systémů, dvojím zdaněním i řadou dalších překážek pro působení firem ve více státech.

Podle většiny europoslanců harmonizace klíčová pro větší daňovou přehlednost v EU a snadnější přeshraniční působení firem. Odpůrci naopak poukazují na to, že harmonizace povede k omezení zdravé konkurence a negativně ovlivní unijní ekonomiku.

Konečný návrh by podle Evropské komise mohl spatřit světlo světa do tří let. Pro by se muselo vyslovit všech 25 zemí, protože daně společností zatím patří do jejich národní kompetence. Proti však zatím vystupují Británie, Irsko, Slovensko, všechny tři pobaltské státy a převážně i čeští vládní politici. Návrh odmítá i jeden člen EK, komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.

Parlament souhlasil i se souvisejícím doporučením EK, aby státy zjednodušily placení daní pro menší firmy působící ve více zemích. Tyto společnosti by svůj daňový základ měly ve všech státech EU počítat podle pravidel své mateřské země, a pouze sazby by se v každém státu řídily místními zákony.