EU se brání dovozu levných čínských bot

21.02.2006
Evropská komise chce zavést cla do 20 procent ceny. Firmám se to zdá málo, žádají větší ochranu.

Evropská komise chce zavést cla do 20 procent ceny. Firmám se to zdá málo, žádají větší ochranu.
Evropský obchodní komisař Peter Mandelson navrhne tento týden uvalení cel na koženou obuv dováženou do unie z Číny a Vietnamu. Cla, která nepřekročí 20 procent, by mohla začít platit od 7. dubna.
Komise dospěla k závěru, že obě asijské země vyvážejí boty do unie za ceny nižší, než jsou výrobní. „Je to jasný případ dumpingu,“ řekl Mandelsonův mluvčí.)

Brusel tak vyslyšel stížnosti evropských obuvníků, které už dlouho vytlačuje z tradičních trhů levnější asijské zboží. Evropským firmám ale zdaleka nevyhověl tak, jak si přály – výrobci chtějí, aby clo bylo mnohem vyšší, případně aby unie zavedla dovozní kvóty nebo minimální dovozní ceny.

Evropa není jednotná

Už teď je ale zřejmé, že to bude těžké. Italští obuvníci žádají alespoň padesátiprocentní cla. Oproti tomu severské země a státy, které už nemají vlastní obuvnický průmysl, považují cla za krok proti volnému obchodu. Němci, kteří dovážejí nejvíc, argumentují tím, že v obchodu, marketingu i návrhářských ateliérech ztratí práci kvůli clům tisíce lidí a cla nakonec zaplatí zákazníci, protože boty podraží.

V uplynulém desetiletí se prakticky celá obuvnická výroba přestěhovala do Asie,“ řekl Horst Kleid z Německé obuvnické asociace. Podle něj Číňané i Vietnamci vyrábějí podle evropských vzorů a podle objednávek evropských obchodníků. „Pro zboží je rozhodující značka, nikoli země, kde se zboží vyrábí,“ uvedl.
Evropu tak zřejmě čeká stejný rozkol, jaký vyvolala loňská „textilní válka“.

Češi v botách z ciziny

Jinak ale větší přínos cel pro české výrobce nečeká. „U nás jich už přežívá jen hrstka. Vesměs jde o malé a střední firmy,“ uvedla Mayerová. A ty si dokázaly samy upravit výrobu tak, aby nebyly závislé jen na botách. Vyrábějí například také koženou konfekci, jako rukavice a galanterii.

Sdílet tento příspěvek