Přejít na obsah

Vyhledávání

01/04/2015 16:23:59


Hlavní menu

EU stanoví hranice pro bonusy bankéřům

čtk, 28.02.2013

Evropská unie omezí bonusy pro bankéře. Odměny nebudou moci překročit výši jejich platu. Předběžně se na tom dohodli zástupci členských zemí sedmadvacítky a Evropský parlament. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost začátkem příštího roku.

"Poprvé v dějinách regulace finančního trhu EU stanovíme hranici pro bonusy bankéřů," uvedl v prohlášení rakouský europoslanec Othmar Karas, který pomáhal dohodu zprostředkovat. "Máme všechny podstatné části dohody," potvrdil novinářům výsledky nočního jednání unijní komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Nová pravidla dají akcionářům bank také možnost, aby limit pro bonusy zvýšili až na dvojnásobek základního platu bankéřů. Dohodu, která bude součástí širší bankovní legislativy, musí schválit většina členských zemí EU.

Podle agentury Reuters normu přivítá velká část evropské veřejnosti, která se na bankéře nejpozději od finanční krize v roce 2008 dívá velmi skepticky. Neúspěch naopak představuje pro britskou vládu, která se dlouho podobnému omezení snažila zabránit, i kvůli tomu, že ve finanční metropoli Londýně pracuje na 144 tisíc bankéřů a řada dalších v příbuzných profesích.

Autor: Euroskop

Související články

Buffett: Odchod Řecka by mohl být pro eurozónu dobrý

čtk, 01.04.2015
Odchod Řecka z eurozóny by mohl být pro měnovou unii a její měnu v konečném důsledku pozitivní změnou. Řekl to americký investor a miliardář Warren Buffett.

Tsipras: ano dohodě, ne za každou cenu

čtk, 31.03.2015
Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že jeho vláda je připravena realizovat dohodu s eurozónou dojednanou v únoru, ale ne za každou cenu.

Řecko věří, že uzavře dohodu s eurozónou příští týden

čtk, 26.03.2015
Zadlužené Řecko je optimistické a věří, se mu podaří dosáhnout dohody o ekonomických reformách s dalšími kolegy v eurozóně na počátku příštího týdne. Dohoda je nutná pro odblokování...

Německá Levice tvrdí, že Tsipras odmítá privatizace

čtk, 25.03.2015
Řecká vláda nechce privatizace státních společností a zvyšování spotřebních daní, řekl po schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem v Berlíně Gregor Gysi, šéf poslanců německé opoziční...

Tsipras zkritizoval záchranný program pro Řecko

čtk, Euroskop, 24.03.2015
Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase nebyl záchranný program pro Řecko úspěšný, jeho země je zadlužená a nekonkurenceschopná, navíc musí čelit vysoké nezaměstnanosti, řekl Tsipras po jednání...
Rozhovory
Putinovo „zmizení“ ukázalo na neprůhlednost rozhodování
L. Priknerová, P. Zenkner, Euroskop, 19.3. 2015
S politickým geografem Michalem Romancovem jsme hovořili o Rusku. Tady jsou jeho odpovědi.