Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropská centrální banka nebude dál snižovat úrokové sazby

Euroskop, čtk, 08.06.2017

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby i program nákupů cenných papírů beze změn, zavřela ale dveře možnosti dalšího snížení sazeb. Na dnešním výjezdním zasedání v Estonsku by banka měla představit nové makroekonomické prognózy a finanční trhy čekají, co řekne šéf ECB Mario Draghi k budoucímu vývoji měnové politiky v eurozóně.

ECB podobně jako na předešlých zasedáních nevyloučila, že v případě potřeby svůj program nákupů dluhopisů ještě posílí. Naproti tomu ale ze svého sdělení odstranila větu, podle níž by mohla dál snížit úrokové sazby. Jde o první drobný krůček v očekávaném ústupu od stimulační politiky, uvedla agentura AP. ECB zatím navzdory růstu inflace a zlepšování ekonomiky měnové unie odmítá začít se zpřísňováním své politiky.

Míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 1,4 procenta z dubnových 1,9 procenta. Údaje z minulého týdne tak zatím potvrzují předpoklady ECB, že letošní vzestup inflace je dočasným výkyvem, za kterým stojí téměř výhradně rostoucí ceny ropy.

Loni v prosinci ECB oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z předchozích 80 miliard. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Autor: Euroskop