Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU: milióny proti padělkům eur

13.10.2005
Největším úspěchem programu Pericles, který existuje čtyři roky, je stabilizace počtu falšovaných bankovek. Naopak za neúspěch se dá považovat neustále rostoucí počet nepravých euromincí.
Europoslanci dnes s největší pravděpodobností prodlouží o dalších šest let Program Pericles, který je zaměřen proti falešným eurobankovkám a mincím.
Největším úspěchem programu, který existuje čtyři roky, je stabilizace počtu falšovaných bankovek. Naopak za neúspěch se dá považovat neustále rostoucí počet nepravých euromincí.
Zpravodaj návrhu na prodloužení, španělský poslanec Augustín Consuegra, předloží plénu nepozměněnou verzi od Evropské komise, což by mělo značit bezmála jednohlasé přijetí.

Nepravých mincí přibývá
"Program Pericles, který se zaměřuje na výchovu pracovníků, již mohou potírat falšování euroměny, se v prvních čtyřech letech osvědčil a je zapotřebí, aby pokračoval dál, zejména ve státech Evropské unie, které se dosud nezapojily," praví se v hodnotící zprávě komise k prvnímu Periclesu.
Ten spotřeboval v letech 2002 až 2005 čtyři milióny eur. Tedy přesněji řečeno, to byl jeho rozpočet. Ale vzhledem k pozdějšímu startu, až v říjnu 2002, to bude asi 80 procent, tedy přes 3,2 miliónu eur.
Kam směřovaly, respektive směřují tyto peníze?
Zejména do vzdělávání personálu, tedy policejních sborů, finančních institucí a bank a také lidí z komerčního sektoru.
"Česká republika se do programů také zapojila a určitě bude i v následujícím období spolupracovat. Zatím jen v mezích země, kde není zavedeno euro. Jinak podle mých informací si Europol i Evropská centrální banka spolupráci s naší centrální bankou i českou policií chválí," uvedl český europoslanec Jaroslav Zvěřina z ODS.
Počet falšovaných bankovek se pohybuje kolem 50 tisíc kusů měsíčně. To je při počtu bankovek v oběhu zanedbatelné číslo, protože mezi lidmi koluje kolem devíti miliónů bankovek eura. Naopak přibývá falešných mincí.

Větší území padělatele láká
"S rostoucím počtem oblastí, kde se euro používá, je jen zcela přirozené, že se množí padělky. Zloději svá falešná eura mohou utrácet na stále větším území," řekl Daniel Gros z bruselského Centra pro evropská politická studia.
Jednou z příčin falšování mincí je také to, že mají vysokou hodnotu, tedy jedno- nebo dvoueurové mince. Poslanci už před časem odhlasovali výzvu, aby se tyto hodnoty staly bankovkami, a odradily tak padělatele od mincí.
Nový návrh počítá se šesti milióny eur pro šest let. Jde tedy o rozšíření programu alespoň o dva roky navíc. Proč? Protože se předpokládá, že do roku 2010 vstoupí většina nových členských zemí EU i do Evropské měnové unie. Z dvanáctky eurozemí by se tak měla stát dvaadvacítka. Jde tedy o to, aby projekt běžel aspoň jeden rok poté, co nováčci vstoupí do unie.

Kandidáti váhají
Nic však není tak jisté, jak se zdá. Z desítky zemí, která vloni přibyla do EU, se stále menší počet zdá být ochoten přijmout euro za svou měnu už v roce 2010. "Je zcela zřejmé, že zejména silnější kandidáti polevují ve snaze dospět k euru v původní lhůtě," uvedl Gros.
Analytici oslovení agenturou Reuters letos v srpnu předpokládali, že všichni noví členové se přidají k Evropské měnové unii nejpozději do roku 2010.

I premianti s potížemi
V tuto chvíli už někteří své odhady upravují. "Například před volbami v Polsku jsme odhadovali rok 2012, teď si myslím, že to nebude dříve než 2013 či 2014," říká analytik banky Morgan Stanley Oliver Weeks. Dokonce premianti v této oblasti, Litva, Lotyšsko, Estonsko, by mohli mít problém s cílem žádat nejpozději v roce 2008. Jejich rychle rostoucí ekonomika totiž má problémy srovnat se s vysokou inflací, neodpovídající maastrichtským kritériím, tedy plus minus dvě procenta od průměru inflace tří zemí unie s nejmenší inflací.

Falšování eura v Evropě