Přejít na obsah

Vyhledávání



Hlavní menu

ECB se rozhodla výrazně rozšířit program nákupu dluhopisů

Euroskop, čtk, 05.06.2020

Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek rozhodla rozšířit program nákupu dluhopisů spuštěný kvůli koronavirové krizi o 600 miliard eur na 1,35 bilionu eur (36 bilionů Kč). Svou základní úrokovou sazbu ponechala na rekordním minimu nula procent.

ECB hodlá v rámci svého nouzového programu nakupovat dluhopisy minimálně do konce června příštího roku, což je o šest měsíců déle, než plánovala doposud. Bude rovněž znovu investovat výnosy ze splatných dluhopisů, které koupila v rámci nouzového pandemického programu, a to nejméně do konce roku 2022. Banka se prostřednictvím uvolněné měnové politiky snaží podpořit ekonomiku eurozóny, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru.

Šéfka ECB Christine Lagardeová však zatím zastavila spekulace, že by ECB mohla následovat americkou centrální banku (Fed) a kupovat dluhopisy s nižším než investičním stupněm. Uvedla, že o této možnosti bankéři nejednali.

ECB očekává příští rok růst ekonomiky eurozóny o 5,2 %

ECB ve čtvrtek také zveřejnila svůj nový odhad vývoje ekonomiky eurozóny. V březnu banka čekala letos mírný růst o 0,8 procenta, nyní však čeká propad o 8,7 procenta. V příštím roce čeká oživení a růst o 5,2 procenta, v roce 2022 se má hrubý domácí produkt zvýšit o 3,3 procenta. Lagardeová však současně uvedla, že signály oživení jsou zatím vlažné a je zde riziko zhoršení tohoto výhledu. Podle nejhoršího scénáře ECB by letos HDP regionu mohl klesnout až o 12,6 procenta.

Evropské akcie a euro reagovaly na dnešní rozhodnutí ECB růstem. "Dnešní uvolňující opatření byla dalším příkladem toho, že ECB myslí na firmy a je připravena udělat cokoliv, co bude nezbytné, aby pomohla eurozóně přežít koronavirovou krizi vcelku. ECB udělá svoji část a doufá, že vlády také udělají svoji část," uvedli ve zprávě analytici banky Nordea.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru snížil proti předchozím třem měsícům o 3,8 procenta. To je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995. Ve druhém čtvrtletí ekonomové očekávají ještě hlubší propad.

Autor: Euroskop