Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroskop, ČTK, 23.07.2021

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii v červenci klesla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Index důvěry v zemích používajících jednotnou evropskou měnu se snížil o 1,1 bodu na minus 4,4 bodu, v červnu se vyšplhal na nejvyšší úroveň za tři a půl roku.

Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že index pro eurozónu v červenci stoupne, a to na minus 2,5 bodu. V celé EU se index spotřebitelské důvěry snížil na minus 5,6 bodu z červnové hodnoty minus 4,5 bodu.

Podle ekonoma Berta Colijna ze společnosti ING stojí za poklesem spotřebitelské důvěry vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem ve velkých ekonomikách eurozóny. "Poněkud to zmírní silné tempo (hospodářského) růstu očekávané ve třetím čtvrtletí, výhled však stále zůstává příznivý, pokud v příštích měsících nedojde k dalšímu zpřísňování restrikcí," uvedl Colijn. "To především závisí na dalším šířením viru, dopadu na hospitalizace a na vládních reakcích," dodal.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 4,4 procenta po loňském propadu o 6,6 procenta. Příští týden v úterý MMF zveřejní aktualizovaný výhled.