Přejít na obsah

Vyhledávání

17/04/2014 18:11:38


Hlavní menu

Návrh rozpočtu EU na léta 2014-2020 sklidil kritiku

čtk, 01.07.2011

Velká Británie, Německo a také Švédsko a Dánsko kritizovaly jako málo úsporný rozpočet Evropské unie na léta 2014-2020, jak ho ve středu navrhla Evropská komise. Polsko se naopak staví proti plánovaným rozpočtovým škrtům. Navrhovanou daň z finančních transakcí kritizoval i prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Komise navrhla pro uvedené období výdaje ve výši 972 miliard eur, což je asi jedno procento HDP za příští sedmileté období. Při započtení daně z transakcí, jež by šla do rozpočtu, a rovněž navrhovaném odvádění části vybrané daně z přidané hodnoty (DPH) do něho, by však výdaje dosáhly 1,05 procenta. Podle agentur by šlo 1,025 bilionu eur. Vše musí ještě schválit vlády jednotlivých zemí, což nyní nevypadá pravděpodobné.

Německo ani Británie nechtějí evropskou daň

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve čtvrtek prohlásil, že navrhovaný objem rozpočtu "zřetelně překračuje to, co německá vláda považuje za únosné". Podle Německa jedno procento "musí stačit".

"Německo a většina členských zemí odmítá evropskou daň, kterou komise navrhla. Nepotřebujeme takovou daň, EU nemá problém s financováním," uvedl Westerwelle v komuniké.

Úřad předsedy britské vlády Davida Camerona označil návrh komise za nerealistický. Prohlásil, že unie musí přijmout stejná tvrdá úsporná opatření, jaká v zájmu vyrovnání rozpočtů přijímají národní vlády. Navrhovanou daň z transakcí odmítl jako další břemeno pro podnikatele a jako škodlivou pro konkurenceschopnost unie.

Na důsledky případného zavedení nové daně upozornil i Trichet. Podle jeho dnešních slov by unii nakonec penalizovala.

Skandinávie považuje výdaje za příliš vysoké

Návrh rozpočtu EU kritizují i skandinávské země Švédsko a Dánsko. Podle švédské ministryně pro evropské záležitosti Birgitty Ohlssonové Evropská komise stanovila "hladinu rozpočtu příliš vysoko". "Tento rozpočet je založen na představách z 50. let. Nastanou složitá jednání," varovala. Vyslovila se rovněž proti navrhovanému zavedení transakční daně.

Dánský ministr financí Claus Hjort Frederiksen na návrhu rozpočtu kritizoval údajně příliš vysokou úroveň výdajů. Řekl také, že u Dánska se na rozdíl od Německa, Velké Británie a Švédska nepočítá s úlevou na příspěvku do unijního rozpočtu. "Pro nás je rozhodující, aby slevou na příspěvcích přestalo negativní zvláštní zacházení s Dánskem," prohlásil Frederiksen.

Předseda polské vlády Donald Tusk v rozhovoru pro dnešní britský list Financial Times řekl, že odpovídat na nynější globální finanční krizi omezováním rozpočtu EU je nepřípadné. "Myslím, že při práci na budoucí rozpočtové perspektivě je významné mluvit spíš o společných než o národních zájmech," řekl.

Rakouský konzervativní deník Die Presse napsal, že "návrh komise odráží politickou realitu v Evropě. Neboť skupina kolem Německa, Francie a Velké Británie požaduje omezení nárůstu ročního rozpočtu EU vždy danou mírou inflace. To znamená, že tyto státy chtějí, aby postupně klesala schopnost EU zavazovat se k novým podporám a politickým plánům."

Autor: Euroskop

Související články

EP schválil nová pravidla pro čerpání kohezních fondů

čtk, 21.11.2013
Evropský parlament schválil pravidla nové politiky soudržnosti, podle nichž se bude od příštího roku řídit čerpání evropských fondů. Celkem půjde do méně vyvinutých evropských regionů v příštích...

EP schválil rozpočet EU na roky 2014 až 2020

čtk, 19.11.2013
Evropský parlament definitivně schválil víceletý rozpočtový rámec Evropské unie pro léta 2014 až 2020. Plán finančního hospodaření, který vstoupí v platnost 1. ledna 2014, bude o více...

EP definitivně potvrdí rozpočet

čtk, 18.11.2013
Ve Štrasburku začíná pravidelné plenární zasedání Evropského parlamentu. Mělo by definitivně schválit rozpočet Evropské unie pro příští rok, stejně jako víceletý rozpočtový rámec pro léta...

EU dohodla kompromis na rozpočet pro rok 2014

čtk, 12.11.2013
Vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu se dohodli na podobě rozpočtu unie pro rok 2014. Kompromisní výše rozpočtu v platbách dosahuje 135,5 miliardy eur, v závazcích...

EU získá do rozpočtu navíc 3,9 miliardy eur

čtk, 30.10.2013
Členské státy Evropské unie schválily uvolnění dodatečných 3,9 miliardy eur do unijního rozpočtu pro letošní rok. Evropské komisi by bez těchto peněz mohla hrozit platební neschopnost. Oznámila...
Rozhovory
Prouza: českým zájmem je silná Evropská komise
P. Zenkner, M. Bydžovská, Euroskop, 15.4. 2014
Jaká je pozice Česka ke klimatickému balíčku? EUROSKOP hovořil se státním tajemníkem pro EU Tomášem Prouzou o českých zájmech v Evropské unii.