Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Země EU se shodly na směrnici o energetické účinnosti

Euroskop, čtk, 27.06.2017

Členské země Evropské unie se v pondělí shodly na postoji k návrhu Evropské komise na změny směrnice o energetické účinnosti z loňského listopadu. Uvedla to Rada EU v tiskovém prohlášení. Unii to umožní vydat se směrem k plnění cílů klimatické dohody z Paříže.

Pondělní dohoda umožní nastupujícímu estonskému předsednictví unie začít vyjednávání s Evropským parlamentem o návrhu, jehož základní součástí je zvýšení energetické účinnosti o 30 procent k roku 2030. Pro roky 2026 až 2030 návrh předpokládá také závazky týkající se úspor, nejprve ve výši 1,5 procenta se snižováním k procentu jednomu.

Evropská unie chápe energetické úspory jako v zásadě energetický zdroj. Zvyšování energetické účinnosti tak může přispět k ochraně životního prostředí, snížit emise skleníkových plynů, zlepšit energetickou bezpečnost unie a přispět k hospodářskému růstu, uvedly země EU. "Energetická účinnost je klíčový prvek úspěšného přechodu Evropy k čistým energiím," řekl v pondělí Joe Mizzi, ministr pro energie a vodní zdroje předsednické Malty.

Evropská unie opakovaně potvrzuje, že je odhodlána rychle a plně splnit klimatickou dohodu z Paříže, domluvenou v prosinci 2015. Po oznámení USA, že Američané od smlouvy ustupují, hledá Unie k jejímu úspěšnému prosazení nové partnery. Základním cílem dohody je snaha udržet globální oteplování ve druhé polovině století co nejníže pod dvěma stupni ve srovnání s předprůmyslovou érou.

Autor: Euroskop