Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Státy EU schválily jednodušší energetické štítky

Euroskop, čtk, 27.06.2017

Ministři energetiky členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili nařízení, které zjednodušuje evropský systém energetických štítků. Spotřebitelé tak budou mít snazší orientaci při nákupu. S opatřením, podle kterého se výrobci vrátí ke škále s písmeny od A do G, před deseti dny souhlasil Evropský parlament.

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné.

S prvními novými štítky by se zákazníci měli v obchodech setkat v roce 2019. Základní termín pro změnu označování je šest let s dalšími 18 měsíci, po které se mohou obě značky v obchodech objevovat současně. Pro "bílé spotřebiče", tedy myčky nádobí, ledničky či pračky je to 15 měsíců s ročním souběžným používáním v obchodech. U zboží jako jsou bojlery je lhůta až devítiletá, s nejzazší možností používat v obchodech starý typ označení celkem 13 let.

Autor: Euroskop