Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Europoslanci chtějí urychlit snižování emisí skleníkových plynů

Euroskop, čtk, 07.02.2018

Poslanci evropského parlamentu včera schválili legislativní návrh, jehož cílem je urychlit snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím systému obchodování s emisemi Evropské unie (ETS). Součástí opatření má být i modernizační fond, který pomůže chudším státům EU využívat více obnovitelných zdrojů energie. Nová směrnice by tak měla přispět k plnění Pařížské klimatické dohody.

Poslanci se ve prospěch směrnice vyslovili 535 hlasy, proti bylo 104 europoslanců a 39 se zdrželo hlasování. Směrnice se teď vrátí Evropské radě na schválení. Nový normativní akt má za cíl snížit emise o 43 procent do roku 2030 a zabránit "úniku uhlíku", což je označení pro přesun části znečišťovatelů do třetích zemí s volnějšími emisními limity, odkud by se produkce následně dovážela na území EU.

Systém obchodování s emisemi EU stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou být emitovány sektory v jeho působnosti. ETS rovněž umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž mohou podle potřeby navzájem obchodovat. Nově přijatá směrnice, na jejímž znění se již dříve poslanci dohodli s ministry členských států, urychlí meziroční snižování emisních povolenek dražených v rámci ETS.

Nová právní úprava také za účelem odstranění přebytečných emisních povolenek na trhu zdvojnásobí kapacitu trhové stabilizační rezervy ETS, která slouží k výkupu a uchovávání nadbytečných emisních kreditů. Zřízen bude rovněž modernizační fond, který by měl pomoct zefektivnit energetické systémy v členských státech s nižšími příjmy, zejména v Bulharsku a Rumunsku. Vznikne také inovační fond, který by podporoval projekty v oblasti obnovitelné energie, zachytávání a ukládání uhlíku a nízkouhlíkových inovací.

Autor: Euroskop