Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny

Euroskop, ČTK, 02.11.2021

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová na klimatické konferenci ve skotském Glasgow vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro potřeby výroby elektrické energie. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou také vybídla ke globálnímu zpoplatnění emisí skleníkových plynů, uvedly světové agentury.

 

Merkelová ve svém projevu podle agentury DPA vyzdvihla důležitost mezinárodní spolupráce při ochraně klimatu. Německo v této souvislosti navázalo spolupráci s Jihoafrickou republikou, aby jí pomohlo v procesu odchodu od spalování uhlí pro výrobu elektřiny, uvedla kancléřka. Má se podle ní jednat o "pilotní projekt pro mnoho dalších afrických zemí". S Kolumbií, Norskem a Británií již Německo spolupracuje při ochraně lesů.

Hlavním nástrojem boje proti změnám klimatu a celkové přeměny způsobu našeho žití a podnikání je podle Merkelové zpoplatnění emisí skleníkových plynů. "Se zpoplatněním, které již máme v Evropské unii, které se zavádí v Číně a které by se mělo zavést v mnoha dalších zemích po celém světě, můžeme podpořit náš průmysl a naše hospodářství, aby našly technologie pro nejefektivnější způsob, jak dosáhnout klimatické neutrality," citovala Merkelovou stanice CNN.

K výzvě kancléřky k vytvoření globálního systému zpoplatňování emisí oxidu uhličitého se ve svém vystoupení připojila také šéfka Evropské komise von der Leyenová. "Musíme se dohodnout na pevném rámci pravidel, abychom například vytvořili globální trh s uhlíkem. Stanovte cenu za uhlík, příroda už takovou cenu zaplatit nemůže," citovala von der Leyenovou agentura Reuters.

Australský premiér Scott Morrison se s Merkelovou shodl na myšlence, že klimatickou krizi pomůže vyřešit věda a nové technologie. "Budou to naši vědci, technici, inženýři, podnikatelé, průmyslníci a finančníci, kdo načrtnou cestu k nulovým emisím," řekl šéf australské vlády.

Podle kancléřky, která se po 16 letech v čele německé vlády chystá odejít do politického důchodu, stojí před světovým společenstvím v otázkách ochrany klimatu stále mnoho práce. "Ještě jsme se nedostali tam, kam se dostat musíme," dodala Merkelová, pro níž je konference COP26 pravděpodobně posledním velkým summitem, kterého se účastní jako šéfka vlády.

Zároveň vyjádřila přesvědčení, že je stále možné zmírnit dopady oteplování Země. "Že jsou dopady klimatické změny zničující, víme. A musíme - a také říkám, že můžeme - uvést do praxe závěry pařížské klimatické dohody," dodala. Signatáři dohody se v roce 2015 v Paříži mimo jiné zavázali přijmout taková opatření, která povedou k oteplení planety na nejvýše o 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.

Autor: Euroskop