Přejít na obsah

Vyhledávání

04/03/2015 16:10:44


Hlavní menu

Němci zablokují přístup Rumunska a Bulharska do Schengenu, uvedl ministr

čtk, 04.03.2013

Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich uvedl, že Němci jsou připraveni zablokovat přijetí Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu osob. Bulhaři a Rumuni usilují o vstup do Schengenu již od roku 2007, kdy se stali členy Evropské unie. Tento krok by pro ně znamenal praktické zrušení jejich hranic s ostatními členskými státy a možnost volného cestování obyvatel po Evropě téměř bez jakýchkoli kontrol.

Zástupci zemí Evropské unie by mohli o připojení dvou nových členů EU k Schengenu hlasovat již ve čtvrtek, kdy se v Bruselu sejdou ministři vnitra a spravedlnosti. "Pokud budou Rumunsko a Bulharsko trvat na hlasování, pokus nevyjde kvůli německému vetu," řekl Friedrich listu Spiegel.

Německo podle něj žádá obě země, aby zabránily zneužívání systému volného pohybu lidí migranty, kteří míří do ekonomicky silnějších zemí Evropy jen kvůli sociálním výhodám. "Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty," řekl před časem Friedrich stanici BBC.
   
Při předchozím hlasování zablokovalo bulharský a rumunský vstup do Schengenu Nizozemsko, které požadovalo, aby země přitvrdily v boji proti korupci a organizovanému zločinu. Schengen nyní tvoří většina zemí EU, jeho členy jsou například i Norsko či Švýcarsko.

Autor: Euroskop

Související články

Síť podvodníků s DPH prý způsobila v ČR stomilionové škody

čtk, 04.03.2015
Evropská síť podvodníků s daní z přidané hodnoty způsobila jen v Česku ztráty v odhadované výši deset milionů eur (274,7 milionu korun). Uvedl to v úterý Evropský...

Itálie vyzvala OSN, aby řešila kritickou situaci v Libyi

čtk, 17.02.2015
Italský premiér Matteo Renzi dnes po schůzce se svými ministry zahraničí, vnitra a obrany vyzval Organizaci spojených národů (OSN), aby se vážně zabývala řešením situace v Libyi.

Přes 2000 imigrantů zachráněno ve Středozemním moři

čtk, 16.02.2015
Italské lodě mezi ostrovy Sicílie a Lampedusa ve Středozemním moři za jediný den, tedy v neděli, zachránily 2164 imigrantů, informovaly italské úřady. Celkem šlo o 12 plavidel....

Komisař OSN pro uprchlíky: EU by měla zvážit azylové kvóty

čtk, 04.02.2015
Evropská unie by měla zvážit zavedení kvót tak, aby se členské země spravedlivě rozdělily o žadatele o azyl a aby Německo se Švédskem nepřijímaly největší podíl uprchlíků, jako je tomu...

Jourová: Instituce EU musí v boji proti terorismu více spolupracovat

čtk, 30.01.2015
Země EU musejí plně využívat možnosti, které jim v boji s terorismem dávají už existující opatření a nástroje, zdůraznila dnes v lotyšské Rize eurokomisařka pro...
Rozhovory
Kraus: Kde hoří synagogy, hoří pak celá města
Lucie Priknerová, Euroskop, 25.2. 2015
Cítí se Židé v Evropě ohroženi? A jak jsme na tom v Praze? Zeptali jsme se tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause.