Německá rozvědka BND omezila spolupráci s americkou NSA

07.05.2015
čtk

Německá Spolková zpravodajská služba (BND) omezila spolupráci s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Podle rozhlasové stanice Deutsche Welle přestala BND Američanům dodávat informace o internetovém provozu.

„Je to v každém případě drastický krok,“ řekl Deutsche Welle poslanec Konstantin von Notz z parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb. Podle něj omezení spolupráce potvrzuje, že na dosavadním společném fungování BND a NSA nebylo něco v pořádku.

BND řadu let pomáhala NSA sledovat satelitní a internetovou komunikaci. Spolupráce vycházela z dohody německé a americké vlády. Podle německých médií však Američané žádali po BND i taková sledování, která odporovala německým a evropským zájmům.

Týdeník Der Spiegel v dubnu přinesl informace, že BND poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40.000 případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o IP adresy a mobilní telefonní čísla. Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

De Maziere obvinění odmítá

Ministr vnitra Thomas de Maiziére, který v letech 2005 až 2009 zodpovídal ve vládě za dohled nad rozvědkami, ve středu řekl, že nikdy nedostal od NSA žádný seznam lidí nebo firem, které americká tajná služba chtěla s podporou BND sledovat. Neměl prý ani informace o tom, že by se BND podílela na průmyslové špionáži ve prospěch NSA.

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou. Tato odhalení otřásla vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.

Merkelová nicméně tento týden zdůraznila, že německé tajné služby budou pokračovat ve spolupráci s NSA. Stejně se vyjádřil i de Maiziére, podle kterého je spolupráce s Američany důležitá pro německou bezpečnost. Ministr však připustil, že je nutno zajistit uměřenost při sledovacích aktivitách.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek