Získá Turecko české dotace?

27.10.2015
čtk

Členské státy jako Česká republika nebo Polsko, které se nechtějí podílet na příjímání běženců, by měly od Evropské unie dostávat méně peněz ze solidárních rozvojových fondů, podle agentury DPA prohlásil šéf euroskupiny a nizozemnský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Šéf euroskupiny, tedy skupiny zemí platících eurem, Dijsselbloem svůj postoj vyslovil v reakci na volební vítězství konzervativní euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku, která se v předvolební kampani proti přijímání běženců ostře vymezovala. Dijsselbloem řekl, že od zemí jako Polsko, které dostávají miliardové unijní dotace, se očekávají také protislužby.

„V opačném případě bychom možná měli část rozpočtu EU, který přes fondy proudí například do Polska, Česka a Maďarska, použít v Turecku k zaopatření žadatelů o azyl,“ citovala Dijsselbloemu nizozemská agentura ANP.

Merkelová Gabrielův a Dijsselbloemův postoj odmítá

Podobný názor jako Dijsselbloem nedávno sdělil například německý vicekancléř a šéf vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel, naopak kancléřka Angela Merkelová takový postup odmítla. Mluvčí Evropské komise zároveň už dříve upozornil, že k takovému opatření chybí právní rámec.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120.000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, což se dohodlo na jaře, se tak plán týká 160.000 běženců. Představitelé EU by se také rádi dohodli na trvalém systému pro přerozdělování žadatelů o azyl, proti čemuž Česko rovněž vystupuje.

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek