Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Oettinger: Země EU by měly harmonizovat azylové právo

Euroskop, čtk, 10.08.2016

Země Evropské unie by měly harmonizovat své azylové právo, a to včetně výše dávek pro lidi, kteří hledají v Evropě ochranu. V takovém případě by nebylo nutné zavádět kvóty pro rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé unijní státy, v rozhovoru, který v úterý přinesl německý deník Main Post, to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

"Jako komise navrhujeme, aby byly v EUharmonizovány azylové procedury i právo na dávky pro žadatele o azyl. Pokud by k tomu došlo, nepotřebovali bychom žádné kvóty (pro rozdělování uprchlíků), protože by polevila přitažlivost zemí jako Německo, Rakousko, Dánsko a Švédsko," řekl Oettinger.

"Znamená to, že bychom museli z evropského rozpočtu silněji podporovat země jako Bulharsko a Řecko, kde jsou životní poměry žadatelů o azyl takřka neúnosné. A naopak bychom museli být připraveni snížit v Německu standardy (pro uprchlíky), které na základě ústavy uplatňujeme," řekl Oettinger.

 

Oettinger: Zatím je třeba dodržet dohodu o přerozdělování uprchlíků

 

Dokud se nepodaří dosáhnout harmonizace azylového práva, je podle Oettingera třeba dodržet dohodu o rozdělení uprchlíků, kterou loni přijali ministři vnitra zemí EU přes odpor některých států včetně Česka. Na základě této dohody by Česko mělo přijmout celkem 2691 migrantů.

"Čtyři členské státy, mezi nimi i Česko, byly proti. Ale v demokracii platí většinový princip. Češi nemohou v EU přijímat rozhodnutí, která jim vyhovují, a blokovat ostatní," řekl eurokomisař. "Bez určité solidarity uprchlickou otázku nezvládneme," dodal politik, kterého do Evropské komise vyslala vláda německé kancléřky Angely Merkelové.

Autor: Euroskop, čtk