Juncker vyzval země EU k dodržování migračních kvót

10.10.2016
Euroskop, čtk

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes znovu apeloval na členské státy Evropské unie, aby plnily unijní plán na přerozdělování uprchlíků podle kvót. Jinak by to podle něho byl „začátek konce“ unie. Informovala o tom dnes agentura AFP. Na jeho výroky, zjevně namířené proti maďarské vládě, ostře reagoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Komise loni představila plán přerozdělení 160.000 uprchlíků v členských zemích unie. „Někteří členové jej ale neuplatňují,“ postěžoval si Juncker na konferenci v Paříži.

„To je začátek konce, pokud pevné pravidlo, které bylo demokraticky zpracováno, členské státy nedodržují,“ řekl zejména s poukazem na Maďarsko.

Neshody ohledně právní závaznosti kvót

„Pokud pokaždé, kdy některý členský stát nesouhlasí s nějakým rozhodnutím, uspořádá referendum, aby tvrdil opak toho, co říkají právní pravidla, pak nedokážeme spravovat a řídit Evropskou unii,“ prohlásil Juncker. Evropská unie stojí na právu, sdělil také Juncker. „Vidět, že se dnes některé členské státy vyznačují tím, že již nerespektují evropské normy, je velmi smutné,“ dodal.

Szijjártó podle agentury MTI z Budapešti odpověděl, že předseda Evropské komise by měl prosazovat zájmy společenství, „nebo by se alespoň neměl urážet, když to maďarská vláda dělá místo něj“.

Podle mínění šéfa maďarské diplomacie se zdá, že Junckera „názor Maďarů velice rozčílil“. A dodal, že to, co předseda EK považuje za začátek konce, je ve skutečnosti „vítězství demokracie“. „Juncker možná zapomněl, co je jeho práce. Neměl by měnit Evropu a její lidi, nýbrž prosazovat jejich zájmy,“ prohlásil Szijjártó.

Neplatné maďarské referendum

Maďarsko uspořádalo v neděli referendum o přesídlování uprchlíků. Kvůli nízké volební účasti bylo označeno za neplatné. Maďarský premiér Viktor Orbán ale s poukazem na to, že prakticky všichni ze zhruba 40 procent zúčastněných voličů hlasovali proti kvótám, ohlásil záměr požádat parlament, aby hlasoval o odmítnutí přijímání uprchlíků z jiných států EU.

Kvóty upravující rozmístění imigrantů v jednotlivých unijních zemích odmítají mimo jiné také Česko a Slovensko.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek