Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Londýn je evropskou metropolí islamistů

08.07.2005

Londýn je evropskou metropolí islamistů

Zaměří-li se britské bezpečnostní síly po včerejších útocích na radikální islamisty, budou se mít kam obrátit.
Právě v Londýně je totiž ze všech evropských měst největší koncentrace extremistických skupin, otevřeně podporujících násilí a terorismus.

Londonistán

Ve městě se usídlilo mnoho utečenců z arabských a muslimských zemí, kteří doma podněcovali k boji proti bezvěreckým režimům. Ve Spojeném království a zejména v hlavním městě tak dostala politický azyl řada islamistů z Egypta, Sýrie, Saúdské Arábie či Tuniska. Londýnu se tak někdy přezdívá Londonistán.
"Londýn je centrem islamistické propagandy v Evropě. Opakovaně zaznívaly věrohodné hrozby, že v Británii dojde k útokům. Zejména poté, co se angažovala v Iráku a Blair se stal nejbližším spojencem Bushe," říká Rolf Tophoeven, ředitel Ústavu pro výzkum terorismu v německém Essenu.
Mezi radikálními skupinami, hlásajícími džihád, jsou také muži pákistánského či indického původu. Právě Pákistánci a Indové tvoří velkou většinu ze zhruba jednoho a půl miliónu muslimů, žijících v Británii. Arabů je v zemi podstatně méně. Téměř polovina všech britských muslimů - 700 tisíc - žije v Londýně a okolí.
Nejvýraznějšími postavami a vůdci londýnských radikálních islamistů jsou klerikové Abú Hamza Masrí a Omar Bakri Mohamed.
Osmačtyřicetiletý Egypťan Masrí byl kazatelem v mešitě ve Finsbury Park na severu Londýna. Z ní podle zpravodajské služby MI5 vytvořil náborové středisko Al-Káidy a přemlouval mladé muslimy, aby odcházeli bojovat do Afghánistánu, Iráku i jinam.
Loni policie Masrího zadržela a nyní čeká, zda ho úřady vyhostí do Spojených států, kde je na něj vydán zatykač.
O jeho vydání v minulosti neúspěšně žádaly Egypt a Jemen, kde byl stíhán za terorismus.

"Devatenáct úžasných"

Duchovním vůdcem islamistických fanatiků na ostrovech je Syřan Omar Bakri Mohamed, předák organizace al-Muhadžírún. Tato skupina, čítající několik stovek členů a sympatizantů, se netají sympatiemi k Al-Káidě a mezi jejími cíli je obrácení Velké Británie na islám.
K prvnímu výročí útoků z 11. září 2001 vylepila na severu Londýna plakát s fotografiemi teroristů z New Yorku a Washingtonu s nápisem "devatenáct úžasných."
"Je to nevyhnutelné. Několik útoků připravuje několik skupin (...) Britové jsou také teroristé, V Iráku. Terorismus je zákonem 21. století. Je legitimní," řekl klerik v dubnu v rozhovoru pro portugalský deník Pública.

Ajatolláh z Tottenhamu

Al-Muhadžírún, kterou Mohamed založil v roce 1996, sídlí v severním Londýně, kde je Mohamed, v minulosti už šestnáctkrát zatčený a vždy propuštěný, nazýván ajatolláhem z Tottenhamu. Evropské "pobočky" má al-Muhadžírún v Lille a Hannoveru.
Většina mešit a hlavní muslimské organizace v Británii se od Syřana ostře distancují. On tvrdí, že jen jeho verze islámu je správná.
"Nerozlišujeme mezi civilisty a ostatními. Jen mezi muslimy a nevěřícími," uvádí šestačtyřicetiletý Syřan. V Londýně žije dvacet let a kázání pronášel i na Trafalgarském náměstí nebo na stadiónu ve Wembley. Mezi politiky, k jejichž zabití al-Muhadžirún vyzývá, jsou Tony Blair či pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.
Podle zjištění irácké policie se objevilo několik britských muslimů v řadách povstalců a teroristů v Iráku, někteří bojovali po boku Tálibánu v Afghánistánu. Dva Britové v roce 2003 provedli sebevražedné atentáty v Tel Avivu. Loni v březnu policie ještě stačila odvrátit útok v Londýně, když nalezla v bytě mužů pákistánského původu chemické látky a výbušniny.