Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Blair zvažuje konferenci o extremismu

22.07.2005

Blair zvažuje konferenci o extremismu

Britský premiér Tony Blair včera v parlamentu sdělil, že uvažuje o možnosti svolat mezinárodní konferenci, která by se zabývala potíráním islámského extremismu. Její účastníci by se podle něj měli zvlášť zaměřit proti radikálům, kteří vyučují na muslimských školách.
"Studujeme možnost uspořádat konferenci, na které by se sešly některé z hlavních zemí, které mají různé obavy. Snahou by bylo přijmout koordinovanou akci napříč světem pro zrušení tohoto druhu extremistické výuky," řekl Blair. Od roku 1993 se podle něj stalo obětí Al-Káidy a jejích blízkých organizací téměř 26 států.
Šéf britské vlády se také vyslovil pro to, aby se v reakci na atentáty ze 7. července mohly u soudu lépe uplatňovat záznamy z policejních telefonických odposlechů podezřelých. Ocenil spolupráci Pákistánu při vyšetřování londýnských atentátů a zdůraznil, že mezinárodní charakter terorismu si vyžaduje mezinárodní postup proti tomuto jevu.

Chystá se "index" chování

Britský ministr vnitra Charles Clarke včera v parlamentu oznámil, že se vytváří seznam "nepřijatelných chování" ve vztahu k terorismu.
Cizinci, kteří se takového chování dopustí projevy, články nebo na internetu, budou podle něj vyhoštěni z Británie. "Za současných okolností, kterým čelíme, jsem rozhodl, že je správné rozšířit využívání pravomocí ohledně těch, kdo podněcují terorismus nebo navádějí jiné k teroristickým činům," řekl ministr.
Podle posledního průzkumu veřejného mínění vypracovaného pro list The Guardian dvě třetiny Britů jsou přesvědčeny, že londýnské atentáty souvisejí s vojenským angažováním se Británie ve válce v Iráku. Třiatřicet procent dotázaných dokonce uvedlo, že Blairova politika měla na atentátech "velký" podíl.
Britská policie včera vydala kompletní seznam 52 obětí. Zbývající čtyři mrtví jsou pachatelé útoků. Až na několik málo výjimek, u nichž se údaje ještě doplňují, je u obětí uveden kromě jména i věk a bydliště, u cizích státních příslušníků také původ. Podle tohoto seznamu pochází většina obětí z Londýna nebo z jiných míst Anglie, na seznamu je ale také 14 cizinců.

Francie přitvrzuje

Francouzské bezpečnostní služby již vytipovaly desítku radikálních imámů, muslimských duchovních, kteří by mohli být vyhoštěni nebo zbaveni francouzského občanství. S odvoláním na místní policejní zdroj o tom včera informovala agentura AFP.
Lidé na seznamu zatím podle úřadů působí a škodí v Paříži, Lyonu a Marseille. Jde hlavně o lidi z Maghrebu, ale také několik z Turecka. Někteří mají francouzské občanství. Všichni prý zneužívají svého "šarmu" k tomu, aby přitáhli materiálně a sociálně strádající mladé lidi.
Vyhošťovat z Francie všechny imámy, kteří vyzývají k vraždění, se minulý týden v reakci na nedávné londýnské atentáty zavázal ministr vnitra Nicolas Sarkozy. "Půjde o nulovou toleranci," potvrdil v úterý tento pravicový politik, který je označován za možného budoucího prezidenta.
Ve Francii působí oficiálně na 1100 imámů. (čtk, Reuters)