Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Tusk: Migrace bude problém i nadále

Euroskop, čtk, 13.02.2018

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes ve Vídni prohlásil, že zvládání migračního proudu do Evropy bude výzvou na mnoho příštích let. Rakouský kancléř Sebastian Kurz po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko, jehož země bude v druhé polovině roku předsedat EU, bude v září hostit summit věnovaný migraci.

Tusk po jednání s šéfem rakouské vlády řekl, že s Kurzem mají "podobné názory" na téma migrace. Podle šéfa unijních summitů "migrace zůstane výzvou po mnoho příštích let, a proto potřebujeme najít řešení, které zajistí, že EU může společně s národními státy zvládnout budoucí migrační proudy dostatečně a bez vytváření rozporů".

Přispět k tomu musí všechny evropské země, zdůraznil Tusk. Především je podle něj třeba zastavit "destruktivní emoce" kolem tématu přerozdělování migrantů, protože "nadále přiživují populismus a rozdělují Evropu".

Rakouský kancléř Kurz novinářům po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko bude 20. září hostit unijní summit o migraci. Vídeňská schůzka se podle něj zaměří na "boj proti ilegální migraci". Rakouská nová vládní koalice, kterou tvoří kancléřovi lidovci (ÖVP) společně s protiimigračními svobodnými (FPÖ), si vytyčila jako jednu ze svých priorit zabránit opakování chaotické situace z roku 2015, kdy do Rakouska přes Balkán hromadně proudili uprchlíci a migranti.

 

Rakousko souhlasí s postojem V4 ke kvótám


Postoj Vídně se v poslední době přiblížil k názorům zemí visegrádské skupiny (V4) v oblasti migrační politiky. Kurz na konci ledna prohlásil, že souhlasí s názorem V4, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou neúčinné.

Rakousko i Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko kladou důraz na silnější ochranu vnějších hranic EU. Kurz rovněž po lednovém setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem řekl, že Rakousko chce plnit roli mostu mezi V4 a ostatními členskými zeměmi EU.

Autor: Euroskop