Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Brusel je prý nedostatečně chráněn před teroristy

27.07.2005
Ve městě podle guvernérky bruselské aglomerace chybí zásahové plány pro některé stanice metra nebo nádraží. Podobné útoky jako v Londýně by prý způsobily chaos.

Podle guvernérky bruselské aglomerace Véronique Paulusové de Chatelet není Brusel dostatečně připraven čelit případnému teroristickému útoku. Podobná série atentátů, které se udály před dvěma týdnu v Londýně, by podle ní způsobila v sídle mnoha evropských úřadů chaos.

Tisk už delší dobu spekuluje o tom, že by Brusel mohl být terčem útoku teroristů. Obecně ovšem platí, že je Belgie ohrožena méně třeba než Itálie nebo Nizozemsko, jejichž vojáci se účastní vojenské operace v Iráku. Paulusová de Chatelet upozornila především na to, že pro některé bruselské stanice metra, nádraží nebo obchodní domy neexistují zásahové plány pro hasiče a záchranáře. Takových plánů by pro Brusel mělo být připraveno 714, ve skutečnosti jich je k dispozici pouze 83.

Bruselský dopravní podnik ovšem v následném prohlášení odmítl, že by záchranné plány neexistovaly pro stanice metra. Velení požárních sborů nicméně připustilo, že zpoždění mají obchodní domy, muzea a nemocnice. Evropská komise slovy svého mluvčího Michaela Manna doufá, že bezpečnost ve městě, mimo evropské instituce, je zajištěna kvalitně. Vlastní budovy komise prý hlídá interní bezpečnostní služba, která spolupracuje s belgickými úřady.

Podle Paulusové de Chatelet bruselská aglomerace nemůže se zajištěním bezpečnosti v Bruselu příliš dělat, protože tato oblast spadá do kompetence belgických federálních úřadů. Guvernérka doufá, že bude záhy vynaloženo dodatečné úsilí pro její zajištění a že budou uvolněny potřebné prostředky.

V Belgii došlo zatím k jedinému atentátu, proti základně NATO v Kleine Brogel. Jeho pachatel Nizar Trabelsi byl dopaden a odsouzen.