Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Kancléřka Merkelová prý chystá "minisummit" k migraci

Euroskop, čtk, 18.06.2018

Německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku Bild plánuje uspořádat summit zemí Evropské unie, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí. Konat by se měl ještě před vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí EU, která připadá na 28. a 29. června.

Merkelová se chce o řešení migrační krize radit s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem. Zatím prý není jasné, zda by se schůzky zúčastnilo i Španělsko nebo státy ležící na takzvané balkánské cestě.

"Zatím není nic definitivního, jsme ve fázi plánování. Také není jasné, kdy by se tento mimořádný summit mohl konat," citoval Bild nejmenovaného člena italské vlády.

 

Tlak ze strany sesterské CSU

 

Kancléřka Merkelová, šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU), je pod tlakem politiků ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), aby Německo v azylové politice přitvrdilo. Šéf CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer požaduje, aby hned na německých hranicích byli vraceni zpět běženci, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku.

Kancléřka, která na vrcholu migrační krize v roce 2015 zaujala vůči běžencům vstřícný postoj, by ráda našla evropské řešení tohoto problému, na to ale Seehofer nechce čekat.

Kvůli sporům mezi Merkelovou a Seehoferem ohledně navracení migrantů z hranic se v Německu mluví o vládní krizi. "Nikdo v CSU nemá zájem svrhnout kancléřku, zrušit spojenectví CDU/CSU nebo rozbořit vládní koalici (se sociálními demokraty)," citovala agentura DPA Seehofera. "Chceme konečně takové řešení pro navracení migrantů z našich hranic, které v budoucnosti obstojí," řekl předseda CSU.

Autor: Euroskop