Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Soud EU: Úřady nesmí nutit autobusové dopravce ke kontrole pasů

Euroskop, čtk, 13.12.2018

Německé úřady nesmějí nutit autobusové přepravce, aby pasažérům před cestou do Německa kontrolovali cestovní pasy a další doklady. Takový postup podle rozsudku Soudního dvora Evropské unie odpovídá hraničním kontrolám, což je v rozporu s pravidly ohledně schengenského prostoru volného pohybu osob.

Dnešní rozsudek se týká dvou firem provozujících autobusovou dopravu, které vozí lidi do Německa přes hranici s Nizozemskem a s Belgií. Německé policejní prezidium je napomínalo za to, že v jejich autobusech přijelo do Německa velké množství občanů zemí mimo EU bez potřebných cestovních dokladů.

Pak jim pod hrozbou peněžních pokut zakazovalo vozit na německé území lidi, kteří nemají cestovní pas a povolení k pobytu. Kvůli tomu se dopravní firmy obrátily na Soudní dvůr EU.

Německá policie se při svém postupu proti dopravcům řídila zákonem upravujícím pobyt cizinců v Německu. Ten říká, že dopravní firmy smějí na německé území dovézt jen takové cizince ze států mimo Evropskou unii, kteří mají platný cestovní pas a náležité povolení k pobytu. Podle rozsudku Soudního dvora EU však toto opatření nelze uplatňovat uvnitř schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Do toho nyní spadá 26 evropských zemí, včetně České republiky.

Autor: Euroskop