Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Německý ministr Seehofer chce zpřísnit deportace migrantů

Euroskop, čtk, 17.12.2018

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) chce znovu zpřísnit pravidla pro deportaci neúspěšných žadatelů o azyl. Informuje o tom magazín Der Spiegel, podle něhož by opatření měla vést především ke zvýšení počtu vyhoštěných migrantů, kteří se v Německu dopustí trestné činnosti.

Do Německa od roku 2015 přišlo asi 1,5 mil. žadatelů o azyl. Většina z nich sice ve spolkové republice dostala určitou formu právní ochrany, a může tak alespoň dočasně zůstat, desetitisíce migrantů by ale měly zemi okamžitě opustit. Německo se je k návratu do vlasti snaží motivovat zvýšenou podporou, pokud se rozhodnou k dobrovolnému odchodu, i hrozbou nedobrovolné deportace.

Právě opatření s ní související chce Seehofer dále zpřísnit, protože se dosavadní postupy ukázaly jako "nedostatečně efektivní". Nový návrh, který ještě neopustil ministerstvo vnitra, počítá mimo jiné s rozšířením možnosti vzít do vazby cizince, které čeká deportace. Týkat se to má migrantů, kteří v Německu nemají právo zůstat, a přesto se brání vyhoštění. Těm by mělo být také jednodušeji možné snížit sociální podporu.

Seehoferův plán počítá i s rychlejšími deportacemi migrantů, kteří poruší zákon, nebo s tím, že cizinci, kteří se ve spolkové republice dopustí závažných trestných činů, budou mít po vyhoštění časově neomezený zákaz vstupu do země, nikoliv jen několikaletý, jak je nyní běžné.

Autor: Euroskop