Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ministři vnitra EU v Helsinkách společné řešení migrace nenašli

Euroskop, čtk, 19.07.2019

Ministrům vnitra členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek na neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout dohody o společném evropském mechanismu řešení migrace. Podle německého ministra Horsta Seehofera budou ale debaty o německo-francouzském plánu přerozdělování migrantů pokračovat. Seehofer již před jednáním řekl, že státy, které se dosud zdráhaly podílet se na společném evropském mechanismu řešení migrace, je třeba přesvědčit argumenty. Povinné kvóty podle něj v plánu nejsou. Seehofer ve středu kritizoval Česko, jehož ochota podílet se na evropském řešení migrace je podle něj téměř nulová.

Migrace byla hlavním tématem čtvrtečního neformálního jednání ministrů vnitra v Helsinkách. Před jeho začátkem se podle agentury APA řada zástupců členských zemí EU vyslovila pro vytvoření nouzového mechanismu, který by měl pomoci především Maltě a Itálii, kam připlouvá ze severní Afriky nejvíce migrantů. Tyto jihoevropské státy v poslední době bránily lodím s migranty zachráněnými na moři vplouvat do svých přístavů.
 
Průlomu v jednáních, která začala již ve středu večer, se ve čtvrtek nakonec nepodařilo dosáhnout. Znovu by se měli ministři vnitra sejít na počátku září na Maltě. Německý ministr vnitra Seehofer vyjádřil přesvědčení, že tehdy se již dohodu podaří nalézt. Francouzský ministr vnitra Christoph Castaner ale řekl, že již v pondělí budou v Paříži hledat řešení ministři vnitra a zahraničí patnácti zemí EU, kterých se problém migrace bezprostředně týká.
 

Dohodu zablokovala především Itálie

 
Německo a Francie vypracovaly plán dočasného mechanismu přerozdělování migrantů, jak přesně vypadá ale není jasné. Seehofer nicméně ještě před odletem do Helsinek zdůraznil, že by jeho součástí neměly být žádné povinné kvóty pro jednotlivé země. Ty státy, které se dosud odmítaly podílet na společném evropském mechanismu, je podle německého ministra třeba přesvědčit argumenty. V ideálním případě by se podle něj měly státy zavázat k přebírání migrantů zachráněných ve Středozemním moři dobrovolně.
 
Proti povinným kvótám na přerozdělování migrantů se dlouhodobě staví především země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko). Podle agentury DPA ale dohodu na německo-francouzském plánu ve čtvrtek zablokovala především Itálie, která se obává, že by si unijní země mohly mezi sebe rozdělovat uprchlíky s nárokem na azyl a migranti bez nároku na mezinárodní ochranu by zůstávali na italském území.
Autor: Euroskop