Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Frontex: Počet nových migrantů do EU klesl v říjnu téměř o pětinu

Euroskop, ČTK, 13.11.2019

Počet migrantů, kteří v říjnu překročili hranice Evropské unie, se oproti září snížil o 17 procent na 16.800 osob. Ubyli především nově příchozích na řecké ostrovy ve východním Egejském moři. Za prvních deset měsíců letošního roku se celkový počet nových běženců snížil o 16 procent na 107.900 lidí. Vyplývá to z pravidelné zprávy Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Ačkoliv se počet běženců přicházejících do EU přes východní Středomoří snížil o 18 procent na přibližně 10.800 osob, stále tato trasa představuje dvě třetiny všech migrantů zachycených při nelegálním pokusu o přejití hranice.

Navzdory skutečnosti, že migrační tok na této trase vlivem špatného počasí v říjnu zeslábl, oproti roku 2018 se za uplynulých deset měsíců letošního roku zvýšil o 31 procent na bezmála 63.000. Zhruba třetinu migrantů na této trase představovali Afghánci, Syřané pak přibližně čtvrtinu.

V západním Středomoří vzrostl v říjnu počet ilegálních přechodů hranic o osm procent na více než 3000. V období leden-říjen tudy přišlo dohromady méně než 21.200 lidí, což je bezmála polovina v porovnání se stejným obdobím za rok 2018. Cestu touto oblastí volili v letošním roce nejvíce Maročané a Alžířané.

Přes centrální Středomoří přišlo téměř o polovinu méně migrantů


O více než čtvrtinu (27 procent) klesl v říjnu v porovnání se zářím počet nových migrantů v centrálním Středomoří. Celkem jich na území EU vstoupilo 2050, za letošních prvních deset měsíců pak 11.900, což je méně než poloviční pokles (45 procent) oproti stejnému období v loňském roce. Nejpočetněji zde byli zastoupeni Tunisané, Súdánci, obyvatelé Pobřeží slonoviny a Pákistánci.

Západobalkánská migrační trasa se v říjnu postarala o 500 nově příchozích. Za letošní rok je to již 8400 migrantů, což oproti prvním deseti měsícům roku 2018 představuje nárůst o 82 procent. Více než polovinu zachycených migrantů zde tvoří Afghánci.

Autor: Euroskop