Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

U hranice Maďarska se Srbskem se shromažďují stovky migrantů

Euroskop, čtk, 07.02.2020

Skupina několika stovek migrantů, kteří se vydali ze Srbska směrem k Maďarsku, dorazila k jižní maďarské hranici u přechodu Tompa-Kelebija. Podle agentury MTI o tom včera z místa informoval reportér zpravodajského kanálu maďarské televize M1.

Podle zpravodaje se na srbské straně u hranice už shromáždilo přibližně 400 až 500 migrantů. Další běženci jsou však na cestě, dodal novinář, přičemž podle agentury poznamenal, že utvořený dav projevuje "rostoucí odhodlání".

Na druhé straně ale reportér rovněž uvedl, že zástup je zatím klidný. Dodal, že organizátoři seskupení upozornili, že nebudou tolerovat "vandalismus". Řekli, že chtějí přejít hranici pokojně, než se bude pokračovat v cestě dál do Evropy.

Celá tato akce migrantské karavany se podle zpravodaje M1 organizovala několik týdnů přes uzavřené skupiny na sociálních sítích.

MTI napsala, že na maďarské straně hranice je připravený policejní kordon. Policejní ředitelství župy Bács-Kiskun odpoledne v souvislosti se vzniklou situací sdělilo, že přechod Tompa je dočasně uzavřený.

Přes Maďarsko se v roce 2015 valily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale i z asijských zemí. Vláda silně protimigračně zaměřeného premiéra Viktora Orbána proto maďarské území pro ilegální přecházení do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později protažen i na hranici s Chorvatskem a zdvojen.

Nicméně migranti se i přesto neustále všemožně snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se tak kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Röszke. Orbán i další vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.

 

Autor: Euroskop