Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Šéfka Europolu varuje před falešnými vakcínami

Euroskop, čtk, 09.02.2021

Rozbíhajícího se očkování proti covidu-19 v zemích Evropské unie využívají podvodníci, kteří na internetu nabízejí falešné vakcíny. Lidé by se proto měli mít na pozoru a neuvěřit nikomu, kdo jim nabízí očkování ke koupi mimo systém organizovaný úřady. Prohlásila to šéfka Europolu Catherine De Bolleová, podle níž podvodů a dalších zločinů spojených s pandemií stále přibývá.

"Krize vyvolala nejistotu, mnoho lidí má obavy. Zločinci na to reagují, dokážou identifikovat jejich strach a zneužít ho," řekla v neděli De Bolleová belgickému listu De Zondag.

Policejní agentura EU podle ní minulý týden začala spolupracovat s nejmenovanou unijní zemí, kde byly podvodné vakcíny objeveny. Na webu už přitom policisté zaznamenali více případů.

"Chtěla bych lidi varovat, aby nenakupovali léčiva na pochybných webech," prohlásila bývalá náčelnice belgického policejního sboru. U vakcín je podle ní jednoznačná logika - v EU nejsou ve volném prodeji, takže kdo je chce dostat, měl by se obrátit na vládu a přizpůsobit se očkovací strategii svého státu. Vakcíny prodávané na internetu jsou s největší pravděpodobností podvržené.

Europol již minulý týden upozornil na rozšíření prodeje zfalšovaných osvědčení o covidových testech. Policisté zadrželi několik prodejců podvržených dokumentů, které si lidé mohli koupit na letištích ve Francii, Nizozemsku či Španělsku za cenu až několikanásobně převyšující skutečný test.

Autor: Euroskop