Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Premiéři V4 a Rakouska jednali o migraci a budoucím rozpočtu EU

Úřad vlády, 22. 6. 2018
V4 summit červen

Premiér Andrej Babiš jednal ve čtvrtek 21. června 2018 s premiéry Maďarska, Polska a Slovenska na summitu zemí Visegrádské skupiny v Budapešti. Hlavními tématy vrcholné schůzky byly migrace a reforma společného azylového systému, budoucí rozpočet EU a příprava červnové Evropské rady. Druhé části summitu zemí V4 se zúčastnil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Jednání premiérů V4 dominovalo především téma migrace, a to v souvislosti s aktuálními událostmi ve Středozemním moři. Předsedové vlád se zároveň shodli, že hlavní rozhodnutí o dalších krocích v migrační politice musí vzejít z jednání Evropské rady příští týden v Bruselu.

„Názor zemí Visegrádské skupiny na další vývoj v evropské migrační politice je jasný – o její podobě se musí rozhodovat na půdorysu všech členských států na Evropské radě. Zároveň vítáme, že naši pozici podpořil rakouský kancléř, se kterým jsme podepsali Memorandum o porozumění k ochraně hranic v zemích západního Balkánu,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz také premiérům V4 představil program rakouského předsednictví v Radě EU, kterého se jeho země ujímá v červenci.


Babiš: Země mají mít větší vliv na zaměření peněz z fondů EU


Dalšími tématem summitu byl budoucí rozpočet EU. Český premiér v té souvislosti zdůraznil, že pro Česko je zásadní, aby příští rozpočet zachoval dostatečný objem prostředků na kohezní a zemědělskou politiku.

„Česko je ve výborné hospodářské kondici, nepotřebujeme prostředky na boj proti nezaměstnanosti, potřebujeme stavět mosty a silnice. Proto jsem své kolegy z V4 a rakouského kancléře seznámil s tím, že budeme prosazovat, aby členské státy měly větší pravomoc ovlivnit jak zaměření prostředků na národní priority, tak i jejich rozdělení do jednotlivých regionů,“ uvedl předseda české vlády. Premiéři V4 i kancléř Kurz Andreje Babiše v otázce větší flexibility v kohezi podpořili.

Čtvrteční summit byl posledním pod taktovkou maďarského předsednictví. Od července se vedení V4 ujímá Slovensko.

Autor: Úřad vlády

Další články v rubrice

Blíží se lhůta pro podání projektů v rámci Nástroje pro technickou podporu

Tomáš Nalejvač, Úřad vlády, ilustrační foto pixabay, 30.09.2021

Česká vesmírná mise Slavia získala podporu Evropské kosmické agentury

Euroskop, ČTK, ilustrační foto: unsplash, 30.07.2021

Správní radu agentury EUSPA povede Václav Kobera

Euroskop, čtk, foto čtk, 18.06.2021