Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Agentura GSA již přinesla Česku víc než 1 miliardu Kč

Tereza Chlebounová, Euroskop, 16. 11. 2018
Agentura GSA Praha

Zhruba 200 milionů korun ročně přináší české ekonomice přítomnost Agentury pro evropský globální navigační družicový systém (GSA). Vyplývá to ze zprávy o přínosech agentury, kterou představil výkonný ředitel agentury Carlo des Dorides na tiskové konferenci ve čtvrtek 15. listopadu v jejím pražském sídle. Díky Agentuře GSA se také zvýšilo povědomí o možnostech financování výzkumu a vývoje v oblasti družicové navigace pro malé a střední podniky či univerzity.

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém sídlí od roku 2012 v pražských Holešovicích. Její umístění je pro Českou republiku nejen velmi prestižní záležitostí, ale přináší také značné ekonomické výhody. Za posledních pět získala podle zprávy česká ekonomika díky GSA příjmy přesahující 1 miliardu korun. Do roku 2020 by tento objem měl vzrůst na 2 miliardy korun. Agentura také ročně přispěje k vytvoření 250 pracovních míst.

Kromě přímých nákladů ve formě provozních výdajů a výdajů na zaměstnance, přítomnost agentury také zvyšuje povědomí o možnostech financování pro malé a střední podniky a univerzity. V rámci programu Horizon 2020 získalo 19 českých společností od Evropské komise celkem 2,2 milionu eur, které jsou určeny pro financování výzkumu a vývoje.

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém

Agentura GSA je jednou ze specializovaných agentur EU, které sídlí v různých členských státech. Vznikla v roce 2004 a od roku 2012 má hlavní sídlo v pražských Holešovicích. Zdroj: European GNSS Agency

V říjnu 2018 byla otevřena 4. vlna výzvy programu Horizon 2020 EGNSS (Evropský globální navigační satelitní systém), do níž mohou podniky přihlašovat své projekty až do 5. března 2019. V rámci této výzvy Komise rozdělí 20 milionů eur. Podle zprávy agentury GSA se od roku 2012, kdy se její sídlo přesunulo do Prahy, zvýšil téměř desetkrát počet českých firem žádajících o finanční prostředky z evropských fondů na výzkum a vývoj v oblasti družicové navigace.

Podle Karla Dobeše, vládního zmocněnce pro spolupráci s Agenturou GSA, funguje agentura jako magnet pro zahraniční průmysl. Ten přináší nové příležitosti pro české firmy, kterých působí v odvětví kosmického průmyslu a technologií více než 40. Evropská komise navíc letos v červnu navrhla Agenturu GSA rozšířit a sdružit pod ni všechny stávající kosmické programy EU. To by dále zvýšilo důležitost Prahy, odkud by byly všechny vesmírné programy řízeny, a vznikla by také další pracovní místa.

ČR využije Galileo při výběru mýtného


Agentura GSA zajišťuje, aby občané EU mohli co nejvíce využívat služeb, které poskytuje evropský navigační systém Galileo a zpřesňující satelitní systém EGNOS. Systém Galileo poskytuje oficiálně služby od roku 2016 a od té doby ho získal 400 milionů uživatelů. Jak uvedl výkonný ředitel agentury Carlo des Dorides, zhruba 700 tisíc z těchto uživatelů sídlí v Česku.

Dorides připomněl, že od dubna 2018 mají mít všechna auta vyrobená v EU zabudované zařízení, které umožňuje snadnou lokalizaci vozidla v případě nehody, takzvanou službu eCall. Ta funguje právě díky službám navigačního systému Galileo. Od roku 2020 má být v ČR spuštěno mýtné, které bude využívat Galileo jako sledovací systém. Dorides také uvedl, že 6 českých letišť je vybaveno zpřesňujícím satelitním systémem EGNOS. Hlavními uživateli jsou nicméně stále především uživatelé chytrých telefonů.

Galileo je nejpřesnější navigací na trhu


Podle Rodriga da Costy, který má v GSA služby systému Galileo na starost, je v současnosti Galileo nejpřesnějším navigačním satelitním systémem na trhu. Funguje dokonce o řád přesněji, než se původně očekávalo. Služba je navíc k dispozici více než 99 % času. Současně se pracuje na dalším zkvalitnění a doplnění služeb. V budoucnu by například měly začít fungovat služby týkající se velmi přesného nalezení určitého bodu a autentizace.

Přibýt by měla také zpětná vazba v záchranné službě Search and Rescue, která se nejčastěji používá na moři. Uživatel v nesnázích vyšle signál, aniž by věděl, kdo jej zachytil a kdy se k němu dostane. Nově bude moct se zachránci komunikovat a rozvrhnout si tak například zásoby na potřebnou dobu. Systém Search and Rescue je v akci několikrát týdně. Zatímco dříve trvalo hledání osob v průměru 4 hodiny, díky využití služby se zkrátilo na zhruba 10 minut.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop

Další články v rubrice

Komise schválila podporu z EU na infrastrukturní projekty v ČR

Úřad vlády, Stálé zastoupení ĆR při EU, 03.04.2019

Jaké jsou nejpopulárnější mýty o Evropské unii roku 2018?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 28. 3. 2019