Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ministr Petříček jednal s Mogheriniovou a Stoltenbergem

Euroskop, čtk, 21. 11. 2018
Tomáš Petříček, Federica Mogheriniová

Se šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem se včera sešel ministr zahraniční Tomáš Petříček. S Mogheriniovou Petříček diskutoval o otázce hybridních hrozeb, dezinformačních kampaních nebo o nových projektech v rámci stálé strukturované spolupráce PESCO. S generálním tajemníkem pak hovořili o nasazení a práci českých vojáků v rámci mise NATO v Afghánistánu.

Petříček po schůzce novinářům řekl, že s generálním tajemníkem se diskutovalo také o dění na Ukrajině či o spolupráci mezi aliancí a Evropskou unií. "Zmínil také naše oběti," uvedl Petříček s tím, že současné zapojení ČR do práce v zemi je pro alianční podpůrnou misi Resolute Support významným přínosem a čeští vojáci odvádějí výbornou práci.

V Afghánistánu letos padlo více než deset spojeneckých vojáků, byli mezi nimi Američané a čtyři Češi. Posledním byl vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel 22. října v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Dalším tématem diskuse Petříčka se Stoltenbergem bylo dění na Ukrajině, kterou čekají parlamentní a prezidentské volby. "Ukrajina je pro NATO významný partner, je to z pohledu evropské bezpečnosti významná země," upozornil český ministr.

 

Posilování spolupráce mezi NATO a EU


Ukrajina bude jedním z témat nadcházejícího jednání aliančních ministrů zahraničí počátkem prosince v Bruselu. Se Stoltenbergem Petříček hovořil také o možnosti dalšího působení aliance, třeba při posilování bezpečnosti Evropské unie i jinými cestami než jen snahou stabilizovat střední Asii a Afghánistán. Shodli se, že o podobných otázkách musí v první řadě rozhodnout samotné členské země aliance.

Už krátce po poledni se Petříček sešel s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. S ní i se Stoltenbergem probírali například možnosti lepší obrany vůči takzvaným hybridním hrozbám. "Dezinformace či třeba kybernetické útoky jsou stále častější a je třeba, aby členské státy NATO a EU posilovaly svou odolnost vůči těmto novým způsobům ovlivňování politiky," poznamenal český ministr.

 

Česká iniciativa v rámci PESCO

 

Petříček také připomněl, že už v pondělí se podpory v EU dočkal Prahou předložený projekt spolupráce s Německem na rozvoji pasivních sledovacích systémů v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí v obranné oblasti (PESCO).

K původním, letos v březnu schváleným 17 projektům, by nyní mělo přibýt dalších 17 týkajících se oblastí od rozvoje vojenských schopností a vývoje například bezpilotních letounů přes výcvik, zvyšování připravenosti pozemních sil, letectva i námořnictva až po kybernetickou obranu.

Česká republika si také příští rok připomíná dvě desetiletí od svého vstupu do aliance. Petříček proto včera Stoltenberga pozval do Prahy na 12. března, kdy se v souvislosti s výročím uskuteční připomínkové akce.

Autor: Euroskop