Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Češi zabodovali na hackathonu proti COVID-19

Evropská komise, Zdroj foto: Pixabay, 05.05.2020
Virus

Hackathon je něco jako maraton pro programátory – týmy v daném čase vyvíjejí softwarová řešení. Cílem tohoto dosud největšího celoevropského on-line hackathonu byl vývoj softwaru, který usnadní boj proti koronaviru, ať už v oblasti zdraví, distanční výuky či třeba digitálních financí. Zapojilo se do něj přes 20 tisíc účastníků. Mezi nimi byla i skupina českých vědců, která s plicním ventilátorem CoroVent obsadila 2. místo v kategorii Ventilátory a respirátory. 

Další úspěch zaznamenaly dva československé týmy. Výukový projekt Matika.in získal 2. místo v kategorii Výzvy pro základní a střední školy, a systém pro elektronické hlasování Qesadila vybojoval 3. příčku v kategorii Ochrana občanů a demokracie. Vítězné projekty se v květnu zúčastní tzv. „Matchathonu“, který jim usnadní spojit se s potenciálními uživateli či investory.

Hackathlon probíhal mezi 24. a 26. dubnem. Vyhlásila jej Evropská komise a jeho provedením byla pověřena Evropská rada pro inovace (European Innovation Council) ve spolupráci se členskými zeměmi EU. Jeho cílem bylo propojit občanskou společnost, inovátory a investory napříč Evropou ve společném úsilí o inovativní řešení v boji proti koronaviru. 

Celkem bude mezi vítězné projekty, které mají největší potenciál na záchranu lidských životů a pomoc při návratu k normálu, rozděleno více než 100 tisíc eur, které poskytly partnerské organizace. 

Více informací naleznete na stránkách EUvsVirus.org 

 

Plakát

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Do kterých států EU vyrazit na dovolenou?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 4. 6. 2020

10 pravidel pro bezpečné cestování po Evropě

Tereza Chlebounová, Euroskop, 2. 6. 2020