Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Premiéři zemí V4 jednali o boji s covid-19 a vzájemné spolupráci

Úřad vlády, Euroskop, čtk, 17.02.2021
V4 Krakov 2021

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se ve středu 17. února 2021 v polském Krakově zúčastnil summitu předsedů vlád V4, který se konal u příležitosti 30. výročí Visegrádské spolupráce. Hostem summitu byl předseda Evropské rady Charles Michel. K hlavním tématům jednání patřily zhodnocení spolupráce v rámci V4, boj s covid-19, a přeshraniční digitální projekty.

„Jsem velice rád, že máme v rámci V4 skvělé vztahy. Chtěl bych zdůraznit, že V4 není politický blok, V4 je ekonomický blok – 65 milionů našich občanů – za jejichž zájmy bojujeme. Samozřejmě zároveň bojujeme za zájmy Evropy, společně. Záleží nám na tom, aby Evropa byla úspěšná," uvedl v Krakově Andrej Babiš.

Summit začal plenárním zasedáním věnovaným 30. výročí založení Visegrádské spolupráce, kterého se zúčastnil i předseda Evropské rady Charles Michel. Premiéři se ohlédli za dosavadní spoluprací a diskutovali o možnostech jejího dalšího směřování. 

Během pracovního oběda, kterého se rovněž zúčastnil předseda Evropské rady Charles Michel, se premiéři Polska, Maďarska, Slovenska a ČR věnovali především opatřením proti šíření covid-19, vakcínám a postupu očkování v EU. 

Řešení pandemie koronaviru


„Vakcína je jediné řešení tohoto traumatu. A proto mě mrzí, že Evropská unie skvěle vyjednávala a věřila, že farmaceutické firmy budou seriózní a bohužel ty dodávky mají zpoždění," řekl český premiér. "Slyšíme, že výrobci tu vakcínu vyvážejí mimo EU, i když je na území EU vyráběna, a ještě poskytují licenci na export. To jsou věci, o kterých jsme diskutovali, že musí skončit. My potřebujeme skutečně rychle tu vakcínu, potřebujeme rychle očkovat,“ dodal.

"Urychlení dodávek vakcín je absolutní priorita, na které Evropská komise musí pracovat od rána do večera. Sdílím znepokojení premiérů Visegrádské skupiny (V4)," prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Na společné tiskové konferenci zazněla i slova, že na rychlosti očkování závisí i tempo zotavení středoevropských ekonomik.

Šéfové vlád V4 diskutovali také o dopadech současných opatření proti šíření koronaviru na mezinárodní kamionovou přepravu, hlavně na hranicích s Německem. „Je to obrovský problém pro naše firmy. My jsme o tom jednali i s Rakouskem a Slovensko a Maďarsko také. Informovali jsme Charlese Michela a požádali jsme ho o pomoc, protože ty podmínky pro naše řidiče jsou extrémně striktní. Musíme doufat, že tento problém se brzy vyřeší, protože není možné ochromit celkově mezinárodní přepravu, ochromit průmysl a další výroby,“ uvedl Babiš.

Deklarace k budoucnosti V4 i digitální spolupráci


Následně předsedové vlád slavnostně podepsali výroční deklaraci nastiňující oblasti, na které by se spolupráce měla v budoucnu zaměřit, a připomínající vznik a dosavadní roli V4.

Declaration of the Prime Ministers of the Czech Republic, Hungary, the Republic of Poland and the Slovak Republic on the occasion of the 30th anniversary of the Visegrad Group


Druhá podepsaná deklarace se věnuje přeshraničním digitálním projektům států V4. Právě na digitální spolupráci se zaměřila odpolední část summitu. Předsedové vlád zmínili sítě 5G, kybernetickou bezpečnost nebo digitalizaci zdravotnictví. 

Visegrad Group Joint Declaration on Mutual Cooperation in Digital Projects


Závěrem se premiéři zúčastnili interaktivního diskuzního panelu na téma „Herní průmysl v regionu V4“, ke kterému se online připojili také zástupci tohoto odvětví. Za Českou republiku to byl jeden ze zakladatelů úspěšného českého vývojářského studia SCS Software Pavel Šebor.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Blíží se lhůta pro podání projektů v rámci Nástroje pro technickou podporu

Tomáš Nalejvač, Úřad vlády, ilustrační foto pixabay, 30.09.2021

Česká vesmírná mise Slavia získala podporu Evropské kosmické agentury

Euroskop, ČTK, ilustrační foto: unsplash, 30.07.2021

Správní radu agentury EUSPA povede Václav Kobera

Euroskop, čtk, foto čtk, 18.06.2021