Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Británie dá Francii na posílení hranice před migranty 1,3 mld. Kč

Euroskop, čtk, 19. 1. 2018
Summit UK_France_Mayová_Macron

Za další posílení bezpečnostních opatření v oblasti severofrancouzského města Calais, která chrání britské území mimo jiné před ilegální imigrací, Británie zaplatí Francii 44,5 milionu liber (1,3 miliardy korun). Finanční podpora je součástí širší dohody o správě společné hranice, kterou včera podepsali ve vojenské akademii v Sandhurstu nedaleko Londýna ministři vnitra obou zemí.

Učinili tak v přítomnosti britské premiérky Theresy Mayové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten řekl, že smlouva zlepší správu společné hranice a umožní se humánnějším způsobem vypořádat s migračním problémem.

"Tyto peníze budou muset být použity na zlepšení bezpečnosti na hranici," uvedl mluvčí britské vlády ještě před podpisem dohody. Prostředky by se měly vynaložit na oplocení, kamerové systémy a infračervenou detekční technologii.

V Sandhurstu se včera uskutečnil britsko-francouzský summit, při kterém se Mayová s Macronem věnovali především otázkám migrace. Kromě hraniční kontroly se spolupráce obou zemí rozšíří i v oblasti tajných služeb.

 

Macron: Zkrátíme čas pro vyřizování případů žádostí o azyl

 

Macron po podpisu dohody řekl, že se zkrátí čas potřebný pro vyřizování případů migrantů, kteří se shromažďují v severofrancouzském přístavu Calais v naději, že se dostanou do Británie. Macron vyjádřil přání, aby Británie přijala více migrantů z Calais - zejména nezletilých bez doprovodu, ale Británie se - alespoň veřejně - k žádnému podobnému kroku zatím nezavázala.

Macron, podle kterého je současná situace v Calais neuspokojivá, řekl, že otázka kontroly hranic "je společnou výzvou" a stejně tak společný bude úspěch.

Před svým loňským zvolením Macron sliboval, že pokud se stane prezidentem, změní francouzsko-britskou dohodu z roku 2003, která posunula britské hraniční kontroly na francouzskou stranu Lamanšského průlivu.

Delegace Velké Británie a Francie na bilaterálním summitu v britském Sandhurst.

Delegace Velké Británie a Francie na bilaterálním summitu v britském Sandhurstu.
 

Británie a Francie budou posilovat vojenskou spolupráci

 

Britská premiérka a francouzský prezident tak včera oznámili posílení vojenské spolupráce. Londýn například podle AP slíbil vyslat tři vrtulníky a desítky vojáků do saharské Afriky, kde Francouzi bojují s islámskými radikály. Paříž by na oplátku měla posílit britské jednotky v Estonsku.

Mayová informovala, že Francie zapůjčí na výstavu do Británie slavnou tapiserii z Bayeux, která znázorňuje mimo jiné slavnou bitvu u Hastingsu.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

5 hlavních problémů jednání o rozpočtu EU

Tereza Chlebounová, Euroskop, 13. 12. 2018

Domácí protesty brzdí Macronovy plány na reformu EU

Tereza Chlebounová, Euroskop, 10. 12. 2018

Eurobarometr: 61 % občanů EU se bojí ovlivňování voleb

Euroskop, čtk, Evropská komise, 28. 11. 2018