Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise varovala před udělováním občanství výměnou za investice

Euroskop, Deutsche Welle, 9. 8. 2018
pas, občanství, EU

Komise apelovala na členské státy, aby byly při udělování občanství osobám z nečlenských zemí opatrnější. Narážela především na praxi, kdy v některých unijních státech může být udělení občanství navázáno např. na finanční investice v dané zemi. Komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová nedávno upozornila na to, že toto udělování může v některých ohledech představovat bezpečnostní riziko.

Komisařka Jourová na riziko upozornila s ohledem na rostoucí fenomén, kdy některé členské státy mohou udělovat státní občanství v návaznosti na značné investice jednotlivců, ať již v oblasti nemovitostí, kapitálových trhů či vládní dluhopisů.

K tomuto trendu Jourová poznamenala, že: „Komise je extrémně znepokojena tím, jak narůstá nabízení a udělování tzv. zlatých pasů.“


Vážné bezpečnostní riziko


V rozhovoru pro německý deník Die Welt česká eurokomisařka tuto praxi kritizovala a varovala, že: „udělování občanství tímto způsobem představuje značné bezpečnostní riziko, protože příjemci pas poskytuje všechna unijní práva, která mají i ostatní občané EU a umožňuje jim volný pohyb v rámci Unie.“

Die Welt v publikovaném rozhovoru poznamenal, že především Kypr, Řecko či Malta a další státy v poslední době výměnou za hospodářské investice v zemi udělily značné množství občanství, a to zejména bohatým Rusům, Čínanům či Turkům.

„Evropská unie se nesmí stát bezpečným přístavem pro zločince,“ poznamenala Jourová k riziku, kdy nemusí být jasný původ investovaných financí od osob z nečlenských zemí. Komisařka zároveň vyzvala unijní státy, aby neprodleně přijaly nové unijní předpisy týkající se boje proti praní špinavých peněz, které mají tento fenomén omezit.

 

Investice výměnou za trvalý pobyt

 

V roce 2016 bylo v unijních státech rozdáno občanství přes 860 tisíci lidem. Drtivá většina osob, které občanství obdržely, předtím byla občany třetích zemí. Spousta zemí má zavedeny i tzv. golden visa programy, v rámci kterých je za určitých podmínek udělena např. možnost trvalého pobytu.

Server Deutsche Welle zmínil třeba Rakousko, Belgii, Kypr či Portugalsko. Rakouská legislativa udělení občanství podmiňuje „prokázáním výjimečné služby v zájmu republiky,“ poznamenal dále server. A ačkoliv není legislativně stanovena žádná částka, která by udělení občanství podmiňovala, obecně se hovoří o nutnosti přijít s investicí ve výši 10 mil. euro.

Občanství Kypru je navázáno na ekonomické aktivity v oblasti realit, vládních dluhopisů a soukromých firem obecně. Výše „nutné“ investice se pak pohybuje kolem 2 mil. euro. Kypr však proti tomuto problému bojuje. V průběhu tohoto roku kyperská vláda představila opatření, která mají udělování občanství tímto způsobem omezit.

Legislativa v Portugalsku je nastavena tak, že udělení občanství může být navázáno na investice na kapitálových trzích v hodnotě 1 mil. eur, popř. také na realitních trzích v hodnotě půl mil. eur.

V minulosti mělo podobný program i Maďarsko. Ten fungoval v letech 2013 - 2017 a počítal s možností obdržet občanství v návaznosti na investice do vládních dluhopisů ve výši alespoň 300 tisíc eur. Budapešť však jeho působení v průběhu loňského roku pozastavila.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Rozhodne dnešní summit o termínu brexitu?

Marie Bydžovská, Euroskop, 21. 3. 2019

Německá CDU chce reformu Schengenu

Euroskop, čtk, 11.03.2019

Jaká témata přinese kampaň před evropskými volbami?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 22. 2. 2019