Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Britské konzervativce rozděluje otázka dopadu brexitu bez dohody

Euroskop, čtk, 27. 8. 2018
brexit, UK, big ben

Konzervativní strana britské premiérky Theresy Mayové je opět vnitřně rozdělena kvůli náležitostem odchodu Británie z Evropské unie. Nejnovější rozepři vyvolal čtvrteční dopis, v němž ministr financí Philip Hammond varuje před potenciálními škodami při brexitu bez dohodnutí podmínek s Bruselem. Jen o několik hodin dříve se vláda snažila zmírnit obavy sérií dokumentů, které mají zemi na takový scénář připravit.

Hammond v dopise mluví o "výrazných finančních následcích". Brexit bez dohody by podle propočtů ministerstva financí přinutil stát do roku 2033 zvýšit o 80 miliard liber (2,28 bilionu korun) objem svých ročních půjček.

Hammond tak odklonil pozornost médií od dřívějšího vystoupení ministra pro brexit Dominika Raaba a zvýraznil obtížnost výzvy stojící před premiérkou Mayovou jen několik měsíců před odchodem Británie z EU, napsala agentura Reuters.

Vyjádření vyvolala rozhořčení u zastánců brexitu v konzervativní straně v čele s poslancem Jacobem Reesem-Moggem. Hammonda obviňují z vedení kampaně strachu, která vychází ze snahy zabránit brexitu. Podle Reese-Mogga by pro Británii bylo "mnohem lepší" vystoupit z EU bez dohody s Bruselem a řídit se pravidly Světové obchodní organizace (WTO), než aplikovat plán pro budoucí vztahy představený Mayovou minulý měsíc.

 

Raab: Vláda si krach jednání nepřeje

 

Před dopady smluvně neošetřeného brexitu však varovaly také Odborový kongres (TUC) a Konfederace britského průmyslu (CBI). "Tyto technické dokumenty o brexitu bez dohody ukazují, že ti, kdo mají nespořádaný odchod z EU a přechod na pravidla WTO za přijatelný, žijí ve světě fantazií," komentoval vládní přípravné dokumenty náměstek generálního ředitele CBI Josh Hardie. Podobně na čtvrteční krok vlády reagovali premiéři Skotska a Walesu.

Ministr Raab ve čtvrtek zdůraznil, že vláda si selhání vyjednávání v Bruselu nepřeje ani je neočekává. Sada nově zveřejněných dokumentů s vodítky pro občany a podniky varuje především před zdražením a zpomalením finančních transakcí, novými kontrolami na hranicích nebo nárůstem byrokratické zátěže. Raab se však také nechal slyšet, že brexit bez dohody by skýtal i jisté příležitosti.

Podle serveru politico.eu by ale scénář popisovaný vládou ve skutečnosti nebyl brexitem bez dohody. Z vládních materiálů prý vyplývá, že důsledky by byly natolik vážné, že by Londýn musel okamžitě začít s protistranou jednat o mnoha "mini dohodách na zaplnění mezery".

 

Finanční služby a irská hranice

 

"První várka Raabových dokumentů úspěšně ukázala, jak moc složité a komplikované by to bylo a jak moc by se Británie spoléhala na dobrou vůli Bruselu a evropské sedmadvacítky, aby se vyhnula totálnímu chaosu.

Co se týče dvou zásadních bodů britských příprav na scénář bez dohody - finančních služeb a irské hranice, říkají dokumenty jasně, že možnosti jednostranných kroků Británie jsou omezené," napsal politico.eu.

Do debaty se vložil také generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Odchod Británie z EU bez dohody o vystoupení "by nebyl konec světa... ale nebude to procházka růžovým sadem," řekl zpravodajské společnosti BBC.

Autor: Euroskop