Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Eurobarometr: 61 % občanů EU se bojí ovlivňování voleb

Euroskop, čtk, Evropská komise, 28. 11. 2018
elections_ballot_box

Tři pětiny Evropanů se obávají ovlivňování voleb do Evropského parlamentu, které budou koncem května příštího roku. Z českých občanů tyto obavy sdílí v průměru každý druhý. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr, který provedla Evropská komise. Češi jsou podle něj důvěřivější vůči internetu než je evropský průměr.

Manipulací a kyberútoků v evropských volbách se podle výsledků šetření obává 61 % Evropanů a 55 % obyvatel ČR. "Češi se ve většině otázek od průměru EU sice nijak závratně neliší, ale jsou nápadně důvěřivější vůči internetu a sociálním sítím," uvedlo Zastoupení Evropské komise v ČR.

Rizika dezinformací na internetu se obává 62 % Čechů, zatímco průměr EU je 73 %. Zhruba třetina obyvatel ČR tyto obavy nesdílí, zatímco v EU je to v průměru čtvrtina. Podobně 37 % českých obyvatel se nebojí toho, že by informace, které o sobě nechávají na internetu, mohly být zneužity "k ušití politických vzkazů na míru". Je to více než průměr EU, kde se zneužití informací nebojí jen 23 % obyvatel.

"Z našeho průzkumu vyplývá, že se lidé dezinformací opravdu bojí. Dobrou zprávou je, že čím dál více občanů se k nabízeným informacím staví kriticky a jsou si dobře vědomi temných sil, jež by rády měly vliv na to, co čtou, co si myslí i komu dají ve volbách svůj hlas," uvedl ve zprávě k výsledkům místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou 23.-26. května 2019.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou 23.-26. května 2019. Občané se ale obávají, že jejich výsledky mohou ovlivnit zahraniční aktéři a kybernetické útoky. Zdroj: Audiovizuální služba Evropské komise

Jourová: Občané očekávají více informací o EU a nové tváře

 

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová k tomu dodala, že Evropané jsou si vědomi, že nadcházející evropské volby budou jiné. "Očekávají více informací o EU a nové tváře v politice," uvedla. Boj proti nezákonným manipulacím s údaji a proti dezinformacím musí podle Jourové vést všechny vlády členských zemí EU a všechny politické strany.

Podle průzkumu by si 43 % respondentů přálo více informací o EU a o tom, jak ovlivňuje jejich každodenní život. Více mladých lidí mezi kandidáty by rádo vidělo 31 % dotázaných. Průzkum Eurobarometr o demokracii a volbách byl proveden v září ve všech 28 členských státech EU, dotazováno bylo 27 474 respondentů ve svých domácnostech.

Evropané chtějí větší transparentnost na internetu

 

Většina Evropanů (74-81 %) se podle Eurobarometru shodla na tom, jak proti případným hrozbám bojovat. Chtěli by zavést větší transparentnost na sociálních médiích, poskytnout všem politickým stranám rovné příležitosti bojovat online o pozornost voličů a dát jim právo prostřednictvím sociálních médií reagovat. Obyvatelé EU by také uvítali, aby pro internet platila stejná doba zákazu volební agitace, jako je tomu u tradičních médií.

Evropská komise už v září předložila soubor opatření, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu byly svobodné, spravedlivé a bezpečné. Mezi opatření patří požadavek na větší transparentnost politické reklamy na internetu a možnost uložit sankce za nezákonné využití osobních údajů v zájmu záměrného ovlivňování výsledku těchto voleb.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop

Další články v rubrice

Přečtete si průvodce, jak volit v evropských volbách

Tereza Chlebounová, Euroskop, 23. 4. 2019

Odsouhlasí dnes lídři EU odklad brexitu?

Marie Bydžovská, Euroskop, 10. 4. 2019

Komise nabídla členským státům EU pokyny pro brexit bez dohody

Euroskop, Evropská komise, čtk, 10. 4. 2019