Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Eurobarometr: 61 % občanů EU se bojí ovlivňování voleb

Euroskop, čtk, Evropská komise, 28. 11. 2018
elections_ballot_box

Tři pětiny Evropanů se obávají ovlivňování voleb do Evropského parlamentu, které budou koncem května příštího roku. Z českých občanů tyto obavy sdílí v průměru každý druhý. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr, který provedla Evropská komise. Češi jsou podle něj důvěřivější vůči internetu než je evropský průměr.

Manipulací a kyberútoků v evropských volbách se podle výsledků šetření obává 61 % Evropanů a 55 % obyvatel ČR. "Češi se ve většině otázek od průměru EU sice nijak závratně neliší, ale jsou nápadně důvěřivější vůči internetu a sociálním sítím," uvedlo Zastoupení Evropské komise v ČR.

Rizika dezinformací na internetu se obává 62 % Čechů, zatímco průměr EU je 73 %. Zhruba třetina obyvatel ČR tyto obavy nesdílí, zatímco v EU je to v průměru čtvrtina. Podobně 37 % českých obyvatel se nebojí toho, že by informace, které o sobě nechávají na internetu, mohly být zneužity "k ušití politických vzkazů na míru". Je to více než průměr EU, kde se zneužití informací nebojí jen 23 % obyvatel.

"Z našeho průzkumu vyplývá, že se lidé dezinformací opravdu bojí. Dobrou zprávou je, že čím dál více občanů se k nabízeným informacím staví kriticky a jsou si dobře vědomi temných sil, jež by rády měly vliv na to, co čtou, co si myslí i komu dají ve volbách svůj hlas," uvedl ve zprávě k výsledkům místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou 23.-26. května 2019.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou 23.-26. května 2019. Občané se ale obávají, že jejich výsledky mohou ovlivnit zahraniční aktéři a kybernetické útoky. Zdroj: Audiovizuální služba Evropské komise

Jourová: Občané očekávají více informací o EU a nové tváře

 

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová k tomu dodala, že Evropané jsou si vědomi, že nadcházející evropské volby budou jiné. "Očekávají více informací o EU a nové tváře v politice," uvedla. Boj proti nezákonným manipulacím s údaji a proti dezinformacím musí podle Jourové vést všechny vlády členských zemí EU a všechny politické strany.

Podle průzkumu by si 43 % respondentů přálo více informací o EU a o tom, jak ovlivňuje jejich každodenní život. Více mladých lidí mezi kandidáty by rádo vidělo 31 % dotázaných. Průzkum Eurobarometr o demokracii a volbách byl proveden v září ve všech 28 členských státech EU, dotazováno bylo 27 474 respondentů ve svých domácnostech.

Evropané chtějí větší transparentnost na internetu

 

Většina Evropanů (74-81 %) se podle Eurobarometru shodla na tom, jak proti případným hrozbám bojovat. Chtěli by zavést větší transparentnost na sociálních médiích, poskytnout všem politickým stranám rovné příležitosti bojovat online o pozornost voličů a dát jim právo prostřednictvím sociálních médií reagovat. Obyvatelé EU by také uvítali, aby pro internet platila stejná doba zákazu volební agitace, jako je tomu u tradičních médií.

Evropská komise už v září předložila soubor opatření, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu byly svobodné, spravedlivé a bezpečné. Mezi opatření patří požadavek na větší transparentnost politické reklamy na internetu a možnost uložit sankce za nezákonné využití osobních údajů v zájmu záměrného ovlivňování výsledku těchto voleb.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop