Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Summit EU podpořil brexitovou dohodu. Na řadě jsou Britové

Euroskop, Úřad vlády, čtk, 17.10.2019
ER říjen 2019, Tusk a Johnson

Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU. Další kroky k tomu, aby Británie opustila unii na konci října s dohodou, jsou nyní na britském parlamentu a ostatních unijních institucích. 

„Poprvé se zúčastnil Evropské rady britský premiér Boris Johnson, což je velmi charismatický lídr, mluví konkrétně a stručně. Přišel, řekl, že je rád, že je tu s námi a zároveň doufá, že je tu naposledy," řekl po jednání premiér Andrej Babiš.

"My jsme pak odsouhlasili dohodu, poděkovali jsme Barnierovi a jeho týmu za vyjednávání, a teď se předpokládá, že v sobotu ji britský parlament schválí. Evropský parlament by ji měl schválit v pondělí. Takže si držme palce, aby to teď v sobotu dopadlo a Velká Británie k 31. říjnu odešla s dohodou," dodal premiér Babiš. 

Summit jednal o úmluvě, jejíž přijetí pouhých několik hodin před začátkem vrcholné schůzky oznámila Evropská komise a britská vláda. "Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku," prohlásil po jednání šéf unijních summitů Donald Tusk.

Dohoda o brexitu je na světě

 

Jednání Evropské rady
Britský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením jednání o brexitové dohodě. Zdroj: Evropská rada

 

Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy (Radu EU), aby "podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu.

Zatímco na unijní straně se neočekávají zásadní překážky, britský premiér Boris Johnson nemá podporu pro dohodu v Dolní sněmovně zdaleka jistou.

Schválení brexitové dohody čekají překážky

 

Britský premiér Boris Johnson po jednání prohlásil, že věří v pozitivní výsledek hlasování, neboť poslanci nemají důvod dohodu odmítat. Právě klíčoví severoirští spojenci Johnsonovy vlády se však chystají dohodu potopit, neboť odmítají celní hranici, která vznikne mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

„Kdyby to nedopadlo, musíme hledat jiná řešení. Česká republika podpoří odchod Velké Británie jen s dohodou, hard brexit je pro nás špatně,“ řekl premiér Babiš po jednání Evropské rady.

Jednání Evropské rady
Premiér Babiš se zdraví s budoucí předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Zdroj: Úřad vlády

Autor: Euroskop