Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Do konce roku čeká lídry zemí EU řada setkání k budoucnosti Unie

Euroskop, čtk
Summit ER říjen 2017

Ve dvou měsících, které zbývají do konce letošního roku, čeká šéfy států a vlád zemí Evropské unie nebývale rozsáhlá řada společných setkání. Ačkoliv jsou to mnohdy schůzky naplánované dlouhodobě, je možné jejich koncentraci vykládat jako příznak obnoveného zájmu zemí EU o společný projekt. Jde ale také o výraz faktu, že státy unie teprve hledají formát, jak o tématu vlastně hovořit. 

Diskuse o budoucnosti evropské integrace souvisí s odchodem Británie z Evropské unie, kdy se ostatních 27 zemí rozhodlo i dál postupovat společně. Standardní unijní summity byly následně doplněny o neformální jednání hlav států a vlád oné sedmadvacítky. Poprvé se tak stalo v červnu loňského roku na summitu bezprostředně po referendu, v němž Britové rozhodli o vystoupení z EU. Následoval neformální summit 27 zemí v Bratislavě, kde debata o budoucnosti Evropy bez účasti Británie v zásadě začala. Pokračovala pak nejen setkáními na Maltě a v Římě, ale i schůzkami sedmadvacítky na okraj řádných summitů unie.

Například v říjnu se po čtvrtečním podvečerním jednání summitu a následné pracovní večeři sešlo v pátek 27 prezidentů a premiérů hned na dvou oddělených jednáních. Nejprve schválili návrh harmonogramu diskusí právě o budoucnosti evropské integrace a pak diskutovali o postupu jednání s Londýnem o brexitu. Návrh předložil šéf Evropské rady Donald Tusk, který summitům předsedá.

 

Summit v říjnu

O budoucnosti EU debatovali lídři členských států i na říjnovém summitu v Bruselu. Zdroj: Evropská rada

 

Podobně bude do několika částí rozloženo také prosincové setkání šéfů států a vlád osmadvacítky. Řádný summit svolaný na 14. a 15. prosince opět druhý den doplní debata o brexitu, na níž by mělo 27 zemí rozhodnout o začátku druhé fáze vyjednávání, tedy o spuštění rozhovorů týkajících se budoucí podoby vzájemných vztahů.

Na okraj schůzky se ale uskuteční také summit zemí eurozóny v takzvaném otevřeném formátu, který může být do značné míry přelomovým bodem. Tusk jej svolal za podmínek, které umožňují účast všech 27 zemí bez odcházející Británie a setkání by mělo být zahájením diskuse o podobě dalšího prohlubování evropské hospodářské a měnové unie. Pohledy států se v této věci výrazně liší a Tuskův říjnový plán předpokládá první výsledky debaty v polovině roku 2018.

Debata o budoucnosti eurozóny se rozjíždí


Dobře informovaný unijní diplomat v rozhovoru s ČTK řekl, že Tuskovo svolání eurosummitu "vybočuje za standardní řady". Poprvé podobný nápad existoval už před několika lety, tehdy ale takovou schůzku Tusk organizovat nechtěl. "V nové atmosféře k tomu přikročil. Debata se rozjíždí. Ale jak rychle se pojede, to se teprve uvidí," upozornil diplomat s tím, že prosincová zahajovací debata nemůže ještě vést k žádným konkrétním závěrům.

O budoucnosti unijní integrace, pro kterou je posun v hospodářské a měnové unii klíčový, hovořili v minulých měsících jak šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, tak francouzský prezident Emmanuel Macron, portugalský premiér António Costa i další.

Tusk ji na konci září využil "digitálního summitu" v estonské metropoli Tallinnu ke svolání neformální debaty lídrů unijních zemí o budoucnosti. Podobně už k "sociálnímu summitu" - který na 17. listopadu do švédského Göteborgu svolali premiér Stefan Lövfen a předseda komise Juncker - připojil neformální debatu 28 lídrů o vzdělávání a kultuře.

Špičky unijních států se navíc do konce roku sejdou ještě na dvou významných setkáních s mezinárodními partnery. Bude to nejprve 24. listopadu summit se zeměmi Východního partnerství, následně pak 29. a 30. listopadu kvůli migrační problematice významné jednání se státy Africké unie.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Lídři zemí EU chtějí rozšířit studentský program Erasmus

Marie Bydžovská, Euroskop, 18. 11. 2017

Lídři EU 27 podpořili Tuskův „jízdní řád“ reformy EU

Marie Bydžovská, Euroskop, 21. 10. 2017

Lídři států EU budou v Tallinnu hovořit o budoucnosti Unie

Marie Bydžovská, Euroskop, čtk, 28. 9. 2017