Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Mladí Evropané chodí více k volbám, Češi jsou pod průměrem EU

Tereza Chlebounová, Euroskop, 2. 2. 2018
Mladí lidé

Mladí Evropané jsou aktivnější a více chodí k volbám než dřívější generace, Češi ale za celoevropským průměrem zaostávají. Vyplývá to z bleskového průzkumu Eurobarometr, který v lednu zveřejnila Evropská komise. Nadpoloviční většina mladých lidí v EU si myslí, že by hlavní prioritou Unie mělo být vzdělávání a rozvoj dovedností obyvatel. Mladí Češi považují za nejdůležitější prioritu EU bezpečnost a obranu. 

Bleskový průzkum Eurobarometr na téma „Evropská mládež“ proběhl v září 2017 a zúčastnilo se jej zhruba 11 tisíc lidí ve věku 15 až 30 let.

Průzkum ukázal, že mladí Evropané jsou aktivnější než dřív. Na 53 % dotazovaných uvedlo, že se v posledních 12 měsících zapojili do aktivit nějaké organizace, nejčastěji sportovního klubu (29 %), organizace pro mládež (20 %) nebo kulturní organizace (15 %).  Při průzkumu v prosinci 2014 to bylo 49 %. V Česku se podobných aktivit účastní 51 % mladých lidí.

Mladí Češi ale výrazně zaostávají za celoevropským průměrem v účasti ve volbách. Zatímco 65 % Evropanů v posledních třech letech šlo k místním, regionálním nebo národním volbám (o 18 % víc ve srovnání s průzkumem z prosince 2014), v případě Čechů se jedná jen o 54 %.

Podle průzkumu se zvýšil počet mladých lidí, kteří se zapojili do dobrovolnické činnosti, na 31 %. Ve srovnání s průzkumem z prosince 2014 tak jejich počet stoupnul o 6 %.

 Graf
 Jak se liší názory mladých Čechů a ostatních Evropanů? Zdroj: Evropská komise


Pro mladé Evropany je prioritou vzdělání, pro Čechy bezpečnost

Víc než polovina mladých Evropanů (53 %) si podle průzkumu myslí, že hlavní prioritou EU by mělo být vzdělávání a rozvoj dovedností. Na druhém místě skončila ochrana životního prostředí a boj s klimatickými změnami (50 %), mezi další priority řadili mladí lidé zaměstnanost (42 %), řízení migračních toků a integraci uprchlíků (40 %).

Mladí Češi považují nejčastěji za hlavní priority EU bezpečnost a obranu, ochranu životního prostředí a boj s klimatickými změnami (oboje 50 %). V otázce bezpečnosti a obrany výrazně vyčnívají nad evropský průměr, v rámci EU ji považuje za hlavní prioritu jen 35 % mladých lidí. Mladí Češi si naopak méně často myslí, že by měla EU prioritně řešit zaměstnanost (32 %).

Mladí Evropané
Většina mladých lidí v Evropě si myslí, že EU by prioritně měla řešit vzdělávání a rozvoj dovedností. Zdroj Evropská komise

 

Mladí lidé předložili vlastní návrhy pro budoucnost EU


Účastníci průzkumu hlasovali také o návrzích pro budoucnost EU, které vzešly z iniciativy New Narrative for Europe, do níž se zapojilo na 62 tisíc mladých lidí z celé Evropy. Během posledních dvou let proběhla série debat, ze kterých vyšlo 12 konkrétních návrhů. Iniciativa vyvrcholila ve středu 31. ledna v Bruselu, kdy skupina mladých lidí předala komisaři pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tiboru Navracsicsovi text s názvem YOUrope for Youth Declaration a diskutovala s ním o prioritách mladých Evropanů. Deklarace bude k dispozici online ve 24 jazycích EU.

Návrhy byly už předtím předloženy respondentům průzkumu Eurobarometr, aby se tak otestovaly na větší části mladé populace. Z průzkumu vyplývá, že mladí Evropané souhlasí zejména s nutností podporovat kritické myšlení a schopnost vyhledávat informace v zájmu boje proti fake news a extremismu (49 %), usnadnit přístup k informacím o možnostech života a práce v zahraničí (49 %) a podporovat iniciativy šetrné k životnímu prostředí jako například systémy udržitelné dopravy nebo recyklace (40 %).

Podněty mladých lidí vezme Evropská komise v potaz při tvorbě nové verze Evropské strategie pro mládež, kterou má předložit letos na jaře.

Autor: Tereza Chlebounová

Další články v rubrice

Komise předložila návrhy, jak reformovat instituce EU

Úřad vlády, Euroskop, 14. 2. 2018

Lídři zemí EU chtějí rozšířit studentský program Erasmus

Marie Bydžovská, Euroskop, 18. 11. 2017

Lídři EU 27 podpořili Tuskův „jízdní řád“ reformy EU

Marie Bydžovská, Euroskop, 21. 10. 2017

Lídři států EU budou v Tallinnu hovořit o budoucnosti Unie

Marie Bydžovská, Euroskop, čtk, 28. 9. 2017