Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Francouzský prezident Macron představil svou vizi budoucnosti EU

Ondřej Kaleta, Úřad vlády, 17. 4. 2018
Macron, EP duben 2018

Úterní část plenárního zasedání Evropského parlamentu měla na programu vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž s poslanci diskutoval na téma budoucnosti Evropy.

Jedná se o  v pořadí čtvrté  pokračování série rozprav s předsedy vlád a hlavami států EU, kterou od ledna tohoto roku až do voleb do Evropského parlamentu v květnu roku 2019 pořádá v rámci plenárních zasedání předseda europarlamentu Antonio Tajani. Účast prezidenta Macrona ve štrasburském sídle tak navázala na dřívější vystoupení premiérů Irska Leo Vardkara, Chorvatska Andreje Plenkoviće a Portugalska António Costy.


Autorita demokracie místo autoritativní demokracie


Francouzský prezident ve svém úvodním projevu vyzval k posílení evropské demokracie a suverenity EU, která podle něj představuje nejlepší odpověď na současné výzvy Unie. Prezident Macron uvedl, že hovoří před poslanci v časech rozporů a pochybností, které existují v řadě států Unie. Evropa se zdá být zapojena do „občanské války svého druhu“ a je stále více fascinována neliberálními prvky.

V této souvislosti Macron vyzval k budování evropské demokracie, která bude schopna adekvátně reagovat na pochyby občanů. Odpovědí na „autoritativní demokracii“ by měla být „autorita demokracie“, uvedl francouzský prezident. EU se musí poučit z minulosti a naslouchat svým občanům – např. prostřednictvím procesu občanských konzultací v rámci celé EU, které od loňského roku aktivně prosazuje právě Macron. Unie představuje úspěšný a cenný model, který by neměl být opuštěn.

E. Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron představuje na plénu Evropského parlamentu svou vizi budoucnosti Evropy. zdroj: Evropský parlament

 

Cílem je realizovat skutečnou debatu o Evropě


Prezident Macron se dále vyslovil pro odblokování debaty o reformě dublinského systému v rámci azylové politiky. EU by měla podle jeho názoru posílit nejen vnitřní, avšak také vnější solidaritu a finančně pomoci zemím, které přijímají uprchlíky.

Dále je podle Macrona třeba podpořit zdanění příjmů v digitální oblasti a vlastní rozpočtovou kapacitu eurozóny. Francie je v této souvislosti připravena dle jeho slov navýšit svůj příspěvek do rozpočtu EU či nadále podporovat důslednou reformu hospodářské a měnové unie. Francouzský prezident rovněž ocenil kompromis, kterého Evropský parlament dosáhl při vyjednávání směrnice o vysílání pracovníků v EU.

Společným jmenovatelem a ústředním motivem Macronova projevu byl důraz na posílení suverenity EU jako celku. Jedině ona podle něj dokáže ochránit unijní občany před výzvami současnosti – např. v obraně a vnitřní i vnější bezpečnosti, migrace, či životním prostředí. EU by měla být položena právě na základu v duchu evropské suverenity.

V závěrečné části francouzský prezident v odkazu na hrůzy dvou světových konfliktů v minulém století uvedl, že nechce patřit ke generaci „náměsíčných“, která zapomněla svou vlastní minulost. Každý podle něj musí převzít svou část odpovědnosti. Jeho cílem je realizace skutečné evropské debaty o Evropě postavené na živé demokracii, zdůraznil prezident Macron.

Autor: Ondřej Kaleta,

Další články v rubrice

Přehled online debat a videokonferencí na tento týden

Petr Pospíšil, Euroskop, 4.10.2021