Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EK: Vracení migrantů do Turecka musí být v souladu s právem

Euroskop, čtk
Imigranti, 2015

Chystaný plán na vracení všech migrantů z řeckých ostrovů zpět do Turecka musí být v souladu s mezinárodním i evropským právem, prohlásil dnes místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Každá žádost o azyl učiněná v Řecku tak bude muset být individuálně posouzená a v případě zamítnutí musí mít dotyčný možnost se odvolat.

 Na summitu EU koncem týdne by měla být dokončena dohoda s Tureckem, jejímž hlavním cílem je podle zástupce unijní exekutivy rozbití "obchodního modelu" pašeráků, kteří do Řecka migranty ve velkém převážejí.

Součástí plánu je, že unie by za každého vráceného Syřana převzala z Turecka jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl. Pokud bude systém fungovat, měl by podle Timmermanse být jasným signálem, že se nevyplatí riskovat složitou a nebezpečnou cestu přes moře.

Syřané budou vraceni do bezpečných třetích zemí


Pokud migrant v Řecku po příjezdu z Turecka o azyl nepožádá, bude jej možné vrátit zpět nejpozději do 48 hodin na základě dvoustranné readmisní dohody těchto zemí, vyplývá z dnešního vyjádření dobře informovaných představitelů Evropské komise. Stejná dohoda bude právním podkladem pro návraty těch, kdo o azyl sice požádají, ale nárok na něj mít nebudou.

Pokud migrant o ochranu po příjezdu do Řecka požádá, bude muset být jeho žádost posouzena a bude muset existovat možnost se proti rozhodnutí odvolat.

Ani v případě Syřanů to však neznamená, že by do Turecka vráceni nebyli. Podle unijního práva totiž může být žádost zamítnuta jako nepřípustná, pokud už byl dotyčný v jiné zemi - v nynějším případě tedy v Turecku - jako uprchlík uznán.

Zamítnuta může být žádost také v případě, že uprchlík se na území EU dostal z "bezpečné třetí země", kde by mu ochrana zajištěna být mohla.

Nutný je efektivní systém v Řecku


Informovaní představitelé EU předpokládají v takových případech návrat migrantů zpět do Turecka v řádu několika dní. "Záviset to bude na tom, jak efektivní bude řecký systém," uvedl nejmenovaný činitel. Summit EU by měl koncem týdne potvrdit odhodlání unijních zemí Řecku v migrační krizi všemožně a účinně pomáhat.

Opatření, které má být dočasné a výjimečné, by podle Timmermanse mělo začít po summitu platit co nejdříve. Týkat se totiž bude jen migrantů nově příchozích od zatím neurčeného data.

Jeho praktické provedení bude vyžadovat změny v řecké i turecké legislativě, podotkl místopředseda komise. Atény budou muset formálně klasifikovat Turecko jako bezpečnou třetí zemi a Ankara zajistit efektivní azylové procedury všem, kdo by na ochranu mohli mít nárok.

Zapotřebí budou také rychle fungující dohody obou zemí o praktickém fungování celého mechanismu, včetně zvýšení potřebných kapacit na dotčených řeckých ostrovech.

Uprchlické kvóty se nebudou zvyšovat


Podle Timmermanse je ale také třeba posun v evropské ochotě přijímat uprchlíky z krizového regionu okolo Sýrie. Plán na převzetí Syřanů výměnou za ty navrácené do Turecka bude nejprve realizován v rámci už dohodnutého programu přesídlování.

Loni v létě se země EU dohodly, že z táborů v oblasti převezmou něco přes 22.000 uprchlíků, volných a využitelných je stále 18.000 míst. Dalších 54.000 míst by mohlo vzniknout úpravou loňských dohod o přerozdělování uprchlíků z Itálie a Řecka podle kvót. Jde o nevyužité počty původně nabízené jako pomoc Maďarsku.

Timmermans ale míní, že unijní státy by měly začít víc uvažovat také o dobrovolném programu přesídlování syrských uprchlíků. "Není politicky ani morálně přijatelné nechat z Turecka a Řecka vzniknout jeden velký uprchlický tábor," zdůraznil místopředseda Evropské komise. Řecké Idomeni, kde se v nedůstojných podmínkách před uzavřenou makedonskou hranicí tísní desetitisíce migrantů, se podle něj nesmí stát v EU normou.


Turecko plní 35 ze 72 kritérií pro bezvízový styk


Ankara výměnou za převzetí migrantů z ostrovů žádá rychlejší dohodu o bezvízovém styku či diskusi o otevření dalších kapitol roky se vlekoucíchtureckých přístupových jednání s EU. Turci by také rádi od unie slyšeli závazek, že dalšími penězi nad rámec už loni domluvených tří miliard eur přispěje ke zlepšení situace skoro tří milionů syrských uprchlíků natureckém území.

Podle Timmermanse musí ale ohledně víz přidat především turecká strana, která zatím splnila jen 35 ze 72 potřebných kritérií. Pokud by měl platitturecký požadavek na bezvízový styk do konce června, musela by Ankara učinit vše potřebné tak, aby Evropská komise mohla příslušné právní dokumenty členským zemím předložit už koncem dubna.

Proti otevření nových kapitol v přístupových jednáních s Tureckem se hlasitě a dlouhodobě staví Kypr. Timmermans dnes zdůraznil, že podle jeho názoru je v zájmu EU jednání otevřít. Právě v takové chvíli totiž začne být možné s Ankarou, která je nyní obviňována z autoritářských tendencí, začít vážně a hluboce diskutovat o takových otázkách jako jsou lidská práva, nezávislost soudnictví či svoboda projevu.

Prezidenti a premiéři zemí EU by měli novou dohodu s Tureckem, se kterou Ankara překvapivě přišla na společném jednání 7. března, doladit ve čtvrtek při večeři na unijním summitu. V pátek je v Bruselu očekáván tureckýpremiér Ahmet Davutoglu.

 

Autor: Euroskop