EU s Kanadou navzdory problémům podepsaly smlouvu CETA


Euroskop, čtk, 31. 10. 2016

V neděli 30. října v Bruselu došlo k dlouho očekávanému slavnostnímu podpisu dohody CETA (plným názvem v originále „Comprehensive Economic and Trade Agreement“, česky „Komplexní hospodářská a obchodní dohoda“) mezi EU a Kanadou. Předcházely mu spory kvůli nesouhlasu regionálního parlamentu ve Valonsku, které se však nakonec podařilo vyřešit a vyústily pouze k lehce opožděnému termínu podepsání smlouvy.

Podpis dokumentu, jenž byl připravován od roku 2009 a který předseda Evropská komise Jean-Claude Juncker označil za „nejkvalitnější obchodní smlouvu, jakou kdy EU podepsala“, byl původně plánován již na čtvrtek 27. října. Z tohoto termínu však sešlo z důvodu nesouhlasu parlamentu ve valonském Namuru, hlavním městě frankofonní části Belgie. Podle belgických ústavních norem by premiér země Charles Michel nebyl oprávněn za Belgii smlouvu ratifikovat, dokud s ní nevyslovily souhlas všechny regionální parlamenty.

Deklarace zohlednily požadavky Valonů

Ve čtvrtek se belgickým vyjednávačům podařilo nalézt shodu na výsledné podobě smlouvy, která zohlední požadavky Valonů. Tyto požadavky, týkající se především mechanismů kontroly dodržování a řešení sporů, nebyly nakonec vtěleny přímo do textu samotné úmluvy, nýbrž došlo k jejich přijetí ve formě právně závazných deklarací přidružených k dokumentu. Tento krok vyžadoval dodatečný opětovný souhlas příslušných ústavních činitelů všech členských států.

Ti tak učinili a na neděli 30. října byl svolán odložený summit EU – Kanada. Kanadský premiér Justin Trudeau a nejvyšší představitelé EU – předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda Komise Juncker a slovenský premiér Róbert Fico jakožto zástupce předsedající země v Radě – v neděli odpoledne dokument podepsali. Tento akt umožní předběžné provádění dohody od počátku nadcházejícího roku; k úplné platnosti je zapotřebí řádné dokončení ratifikačního procesu.

CETA povede k intenzivnějšímu obchodu, větší zaměstnanosti i růstu

Podle oficiálních odhadů Unie má smlouva CETA vést k navýšení vzájemného obchodu mezi EU a Kanadou přibližně o 12 miliard eur (v přepočtu více než 324 miliard Kč) za rok. Dle slov kanadského premiéra se tím vzájemný obchod zvětší o pětinu. Vedle toho si architekti smlouvy CETA od jejího uvedení v život slibují i vytvoření nových pracovních míst a ekonomický růst.

Základní fakta o CETA

CETA upravuje podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv. Má charakter takzvané smíšené smlouvy, kterou kromě zástupců EU musí podepsat a ratifikovat všech 28 členských států unie.

Jde o nejambicióznější obchodní dohodu Kanady a je to také nejrozsáhlejší dohoda, jakou EU doposud uzavřela v oblasti služeb a investic.

Dohoda by měla odstranit naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou, a vytvořit velký trh pro služby, zboží a také investice. Firmám by to mělo přinést nižší náklady a úspory, spotřebitelům pak nižší ceny.

Z velké části se otevře trh se zemědělskými komoditami a Kanada mimo jiné uzná například některé evropské standardy pro automobily, což by mělo zjednodušit export aut. Odstraňovány mají být i další takzvané technické překážky obchodu, třeba přijímáním shodných standardů a podobně.

CETA má umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, evropským firmám se otevře přístup k tendrům v Kanadě jak na vládní úrovni, tak na úrovni jednotlivých provincií i měst a obcí.

Menší evropské společnosti by tak mohly výrazně ušetřit a získat lepší přístup ke kanadskému trhu, Evropané budou mít na výběr z širší nabídky výrobků. Zboží dovezené z Kanady přitom musí splňovat všechna pravidla stanovená EU.

Do Kanady by mělo být možné bez cel exportovat skoro 92 procent evropských zemědělských a potravinářských produktů, Kanada otevře trh také například pro evropská vína a další alkoholické nápoje. Na některé citlivé komodity, jako je vepřové či hovězí z evropské strany a mléko a mléčné výrobky z kanadské strany ale platí dovozní strop.

Kanada bude uznávat přes 140 tradičních výrobků, vyráběných v EU jen v určité oblasti a chráněných – například francouzský sýr Roquefort, nizozemskou goudu či italskou parmskou šunku, také české pivo a žatecký chmel. Pod těmito názvy bude v zemi možné prodávat jen skutečné evropské výrobky.

Obě strany budou vzájemně uznávat své testy a certifikáty na nejrůznější typy zboží od elektroniky až po hračky, stejně jako profesní kvalifikace. Snazší přístup na pracovní trh tak budou mít například architekti nebo inženýři.

CETA má dále vytvořit rovnější podmínky v oblasti práv duševního vlastnictví a také zlepšit ochrany poskytované farmaceutickým výrobkům z EU.

Aby CETA vstoupila v platnost, musí ji ratifikovat i Česká republika, která toto podmínila zrušením vízové povinnosti pro české občany. Kanada vízovou povinnost zrušila 14. listopadu 2013. Ze stejných důvodů Ottawa nedávno oznámila, že od 1. prosince 2017 zruší víza i pro občany Rumunska a Bulharska

Autor: Petr Pospíšil

Sdílet tento příspěvek