Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Europarlament schválil obchodní dohodu s Kanadou CETA

Euroskop, čtk, 16. 2. 2017
EU_Kanada

Evropský parlament ve středu schválil obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Smlouvu, která usnadňuje obchod a investice, podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů. Platit začne po ratifikaci národními parlamenty.

Proti smlouvě před štrasburským sídlem parlamentu i uvnitř protestovalo několik set lidí. Podle odhadů expertů by CETA mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.

CETA odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Představitelé EU odhadují, že by smlouva v prozatímním režimu mohla začít platit už během jara. Poté by díky ní měla evropská ekonomika dosáhnout nárůstu obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 307 miliard Kč) ročně.

Smlouvu podpořily téměř dvě třetiny europoslanců


"Tato smlouva představuje zlatý standard pro možné budoucí obchodní dohody," prohlásil lidovecký zpravodaj návrhu Artis Pabriks, podle něhož Evropa přijetím smlouvy potvrdila, že dává přednost liberálnímu přístupu před protekcionismem. Pro její přijetí hlasovaly téměř dvě třetiny přítomných poslanců, proti byli zástupci krajní levice i pravice a rovněž část socialistů.

"Je to dohoda, která pomůže lidem i podnikům. Více obchodu znamená větší hospodářský růst a větší růst přinese nová pracovní místa," řekl na tiskové konferenci po schválení návrhu kanadský ministr mezinárodního obchodu François-Philippe Champagne, podle něhož již dohodu ratifikovala dolní sněmovna kanadského parlamentu a nyní je na řadě Senát.

EU vyvrací obavy, že z dohody budou profitovat pouze korporace


Skupina lidí protestujících proti dohodě před parlamentem provolávala hesla jako "Chraňte přírodu, ne korporace", či "CETA je proti demokracii". Podle jejich mluvčího povede posílení obchodu mezi vzdálenými oblastmi k růstu spotřeby paliv a tím poškodí životní prostředí. Ohrozí rovněž lokální producenty tím, že bude tlačit na pokles cen. Část protestujících pronikla až na galerii parlamentu kde hlasitými projevy na několik minut přerušila jednání.

Eurokomisařka Cecilia Malmströmová se snažila vyvrátit tvrzení odpůrců dohody, že z ní budou profitovat především velké korporace. Čtyři pětiny firem podílejících se na obchodech mezi EU a Kanadou jsou podle ní malé a střední podniky.

Eurokomisařka Cecilia Malström na tiskové konferenci o dohodě CETA

Podle komisařky Cecilie Malmströmové je CETA výhodná i pro malé a střední podniky. Zdroj: Audiovizuální služba Evropské komise.

Komisařka zdůraznila rovněž fakt, že EU a Kanada se vzájemně otevírají v době sílících tendencí po protekcionismu a izolaci v některých západních státech. "Je to dohoda výhodná pro obě strany, stavíme mosty, ne zdi," řekla ve zjevné narážce na politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítajícího velké mezinárodní dohody.

Čeští europoslanci dohodu většinově podpořili, proti byla levice


Většina českých europoslanců dohodu podpořila, neboť z ní podle nich bude těžit i česká ekonomika. "Usnadnění obchodu s Kanadou by podle odhadů mělo přinést víc než 20 procent nárůstu českého vývozu do Kanady. Odstranění téměř všech dovozních cel znamená pro naše firmy úsporu kolem 103 milionů korun," uvedl předseda české delegace v lidoveckém klubu Luděk Niedermayer.

Členka klubu liberálů Dita Charanzová ocenila, že dohoda umožňuje vzájemné uznávání kvalifikací a snadnější vysílání pracovníků. "Pro Česko je určitě dobrá zpráva i to, že Kanada souhlasila s ochranou některých značek o původu výrobků, mezi nimi třeba Žatecký chmel a České pivo," připomněla poslankyně. Pro dohodu zvedli ruku také europoslanci za ODS. Podle Jana Zahradila dohoda okamžitě "vygumuje" 99 procent všech celních bariér.

Proti hlasovali čeští europoslanci za sociální demokracii a stejně jako celý klub sjednocené evropské levice i dvojice komunistických poslanců, podle nichž smlouva snižuje požadavky na ochranu životního prostředí a oslabuje právní předpisy týkající se geneticky modifikovaných potravin. "Kvalita potravin v České republice se tak ještě sníží," zdůvodnila svůj nesouhlas s dohodou poslankyně Kateřina Konečná.

Autor: Euroskop