Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V Bruselu se sešli lídři 51 zemí Evropy a Asie na summitu ASEM

Marie Bydžovská, Euroskop, 19. 10. 2018
Summit ASEM říjen 2018

V Bruselu se na summitu EU a Asie sešli představitelé zemí, které představují více než 60 procent světové populace a vytváří přes dvě třetiny světové produkce. Lídři z 51 zemí na summitu označovaném zkratkou ASEM řešili otázky spojené se vzájemným obchodem, ochranou klimatu či bezpečnostními hrozbami včetně kyberzločinů nebo terorismu.

První kolo jednání bylo věnováno cestám k dosažení růstu a zlepšení vzájemného propojení zemí obou subkontinentů. Ve druhém kole premiéři a prezidenti řešili podporu multilateralismu a spolupráci na globálních tématech dneška.

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu zdůraznila, že setkání je výrazným signálem, že dvě třetiny světa podporují multilateralismus a volný obchod založený na všemi uznávaných pravidlech. V dvoustranných rozhovorech je podle ní také třeba zmiňovat otázku dodržování lidských práv.

Summit ASEM
Předseda Evropské rady Donald Tusk s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a brunejským sultánem Hassanalem Bolkiahem na summitu ASEM. Zdroj: Evropská rada

 

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová při příjezdu zdůraznila, že setkání je "strategicky důležité" . "Věřím, že Evropa a Asie společně drží multilaterální obchodní systém postavený na pravidlech - svobodný a spravedlivý obchod," dodala. Na dotaz, zda se jedná o "antitrumpovské setkání", reagovala tím, že " neorganizujeme setkání zaměřena proti někomu".

"Máme jasný program, který podporuje multilateralismus, počínaje systémem OSN, po akce proti klimatické změně, podporu svobodného a spravedlivého obchodu nebo dohody o nešíření jaderných zbraní a podporu architektury na jejich provádění," řekla Mogheriniová.

 

ASEM

 

Česko na summitu reprezentoval premiér Andrej Babiš, který měl po plenárních jednáních odpoledne na programu schůzku s thajským ministerským předsedou Prajutchem Čan. ČR podporuje Thajsko na úrovni EU, včetně uzavření dohody o volném obchodu v blízké době. Andrej Babiš a Prajutch Čan-Oča hovořili o hospodářské či bezpečnostní spolupráci. Premiér Babiš otevřel také otázku přímého leteckého spojení mezi Bangkokem a Prahou. Na závěr pozval thajský premiér Andreje Babiše na návštěvu Thajského království i s podnikatelskou delegací. 

Již ve čtvrtek se Babiš spolu s dalšími premiéry visegrádské skupiny sešel s japonským premiérem Šinzó Abem. Diskutovali o vzájemné spolupráci v oblasti aplikovaných vědeckých oborů a výměně vědeckých zkušeností. 

Český premiér novinářům po summitu řekl, že ve svém vystoupení zdůraznil potřebu celosvětového boje s daňovými úniky. "Je to globální problém, všichni si pamatujeme na skandál panamských dokumentů," připomněl dva roky starou kauzu kolem úniku důvěrných informací o tom, jak desítky významných osob mimo jiné z podnikatelských či politických kruhů ukrývají zisky v takzvaných daňových rájích. Babiš zdůraznil, že všechny vlády potřebují efektivním způsobem vybírat daně, aby mohly své země rozvíjet.

Summit ASEM, který je dvanáctou schůzkou v podobném formátu, přivádí k jednacímu stolu dvě desítky asijských a tři desítky evropských států. Vedle evropských lídrů se účastní například premiéři Číny, Japonska či Ruska Li Kche-čchiang, Šinzó Abe a Dmitrij Medveděv. Poslední summit ASEM se konal v červenci 2016 v Ulánbátaru a za ČR se jej účastnil prezident republiky.

Autor: Marie Bydžovská, Euroskop

Další články v rubrice

Komise zhodnotila pokrok k bezpečnostní unii

Euroskop, Evropská komise, 28.11.2019

Státy EU schválily obchodní dohodu se Singapurem

Euroskop, čtk, Evropská komise, 11. 11. 2019

Lídři EU schválili omezení dodávek zbraní do Turecka

Euroskop, Úřad vlády, čtk, 17.10.2019

Kde můžete jako občan EU získat pomoc při cestách mimo Unii?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 26. 7. 2019