Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise chce posílit navracení migrantů i legální cesty do EU

Euroskop, čtk, Evropská komise, 27. 9. 2017
migranti ve vlaku

Důraz na návraty těch, kdo nemají nárok na azyl v Evropské unii, a otevření legální možnosti přicestovat pro ty, kdo naopak nárok na mezinárodní ochranu mají, obsahují nové návrhy Evropské komise k řešení migrační problematiky. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes země EU také vyzval k rychlému nalezení správné podoby kompromisu ohledně reformy unijního azylového systému.

Evropská komise dnes připomněla, že v letech 2014 a 2015 bylo zpět domů vráceno jen okolo 36 procent těch, kdo vráceni být měli. V nejbližší budoucnosti by území EU mělo opustit okolo 1,5 milionu neúspěšných žadatelů o azyl. V roce 2016 bylo v Unii okolo milionu cizích občanů, u poloviny už bylo jasné, že mají blok opustit. Vráceno však bylo jen 226.000 z nich a Komise takovou situaci označila za "neuspokojivou".

Výrazné podpory by se proto mělo dostat té části unijní společné pobřežní a pohraniční stráže, která má návraty na starosti tak, aby mohla svou činnost vykonávat aktivně a úspěšně koordinovat návratovou politiku na celoevropské úrovni. Komise dnes také nabídla členským zemím nový návod, jak návraty urychlit ze své úrovně.

Je třeba posílit spolupráci se zeměmi původu migrantů


K získání lepší spolupráce přijímajících zemí by EU měla podle názoru Komise využít všemožných dostupných pobídek a pák, jak ze strany celého evropského bloku, tak ze strany jednotlivých unijních zemí.

Evropská komise také vyzvala členské státy, aby urychleně pokročily v reformě společného evropského azylového systému a vyvinuly další úsilí o spolupráci se zeměmi původu a tranzitními zeměmi migrace, zejména poskytnutím dodatečných příspěvků do svěřeneckého fondu EU pro Afriku.

Komise chce nový přesídlovací program pro 50 tisíc lidí


Riskantní a zbytečné cesty přes moře k evropským břehům by měl od října 2019 nahradit nový přesídlovací program, kterým by Unie otevřela legální cesty do Evropy lidem majícím reálný nárok na mezinárodní ochranu. Končí totiž platnost stávajícího mechanismu, který umožnil do EU přesídlit z táborů v Turecku či na Blízkém východě více než 23.000 lidem.

Komise nyní navrhuje nejméně 50.000 míst v novém schématu, které by se tentokrát soustředilo také na severní Afriku, země jako je Libye, Egypt, Niger, Súdán, Čad nebo Etiopie. Na podporu snah členských států v této oblasti Komise vyčlenila půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč) a vyzývá státy, aby samy podporovaly přesídlovací programy například nevládních organizací.

Podle kvót země EU přerozdělily kolem 30 tisíc migrantů


Komise se novými návrhy ohledně migrace zabývala den poté, co skončila platnost kontroverzního dvouletého programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvótového systému. Státy si v rámci mechanismu, na kterém se ale Česko a další země odmítly podílet, přerozdělily z Itálie a Řecka 29.144 lidí, uvedla dnes Komise.

Protože si mají rozebrat ještě i ty žadatele o azyl z konkrétních zemí, kteří byli do úterka do programu zařazeni, čeká Komise, že program bude nakonec znamenat přesun okolo 37.000 lidí. Státy se v roce 2015 dohodly na transferech celkem 160.000 osob.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Evropská kosmická agentura: Brána Evropy do vesmíru

Tereza Chlebounová, Euroskop, 18. 3. 2019

Agentura GSA: Srdce evropské satelitní navigace

Tereza Chlebounová, Euroskop, 11. 3. 2019