Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Rada projedná digitalizaci, průmysl i výročí 25 let vnitřního trhu

Úřad vlády, 12.3.2018
economy_growth

V Bruselu se dnes koná další zasedání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET) ve formátu ministrů odpovědných za oblasti vnitřního trhu a průmyslu. Vedoucím delegace ČR je náměstek ministra pro řízení sekce fondů EU a digitální ekonomiky MPO a SME Envoy za ČR Marian Piecha.

Hlavním bodem programu jednání je výměna názorů nad tématem digitalizace hospodářství EU ve vztahu k Evropskému semestru 2018. ČR vnímá digitalizaci ekonomiky a společnosti jako příležitost k růstu a zvýšení konkurenceschopnosti EU a patří k dlouhodobým podporovatelům budování jednotného digitálního trhu v EU.

ČR podporuje posilování průmyslové základny EU


Rada povede rovněž výměnu názorů na téma průmyslové politiky EU a přijme k němu závěry. V rámci tohoto bodu bude Evropská komise zároveň informovat o letošních Dnech evropského průmyslu a kulatém stole Průmysl 2030. ČR se řadí mezi členské státy s nejvyšším podílem průmyslu na HDP, a proto posilování průmyslové základny EU podporuje. ČR je toho názoru, že by měly být využívány již existující nástroje, jako je zohledňování konkurenceschopnosti průmyslu v dalších politikách EU.

Ministři se budou věnovat také otázce fungování vnitřního trhu v souvislosti s jeho výročím 25 let. ČR pokládá vnitřní trh zahrnující 4 svobody volného pohybu za největší výdobytek evropské integrace. K letošnímu 25. výročí plánuje ČR uspořádat konferenci o vnitřním trhu se službami.


Největší výdobytek evropské integrace? Podle ČR čtyři svobody


V rámci bodu „prověrka konkurenceschopnosti" bude pozornost zaměřena na překážky v sektoru služeb, jejich dopady a propojenost s dalšími sektory. Pro Českou republiku je sektor služeb i průmyslu klíčový pro růst, konkurenceschopnost a tvorbu pracovních míst v ČR i v Evropě.

Mezi dalšími tématy Rady budou mj. strategie pro plasty, zlepšení tvorby právních předpisů, podpora scale-upů v kontextu pravidel státní pomoci a v rámci oběda by měly být diskutovány připravované legislativní návrhy v oblasti spotřebitelské politiky.

Diskuzi k 25 letům vnitřního trhu a tiskovou konferenci na závěr Rady bude možné sledovat online zde: https://video.consilium.europa.eu/en/webcasts

Autor: Ludmila Johnová, Úřad vlády

Další články v rubrice

EU nabídne obcím 15 000 eur na zřízení wifi na veřejných místech

Evropská komise, čtk, Euroskop, 20. 3. 2018

Europoslanci schválili návrh pro výpočet korporátní daně

Jana Linková, Úřad vlády, 15. 3. 2018

Mezi rizikovými produkty jsou v EU nejčastěji hračky a auta

Euroskop, Evropská komise, 14. 3. 2018

Ministři spravedlnosti se dohodli na dalším boji proti podvodům

Markéta Ročejdlová, Úřad vlády, 9. 3. 2018